Militaria
Pentagon ujawnił szczegóły swojej nowej hipersonicznej broni przyszłości

Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny intensywnie pracują nad swoją nową bronią hipersoniczną, z której pomocą można będzie dokonać superszybkiego i precyzyjnego ataku jądrowego.

Serwis AviationWeek informuje, że Pentagon ujawnił kilka szczegółów swojego projektu broni hipersonicznej. Zapowiada się on ciekawie, ale wszystko wskazuje na to, że na początek Stany Zjednoczone będą miały do swojej dyspozycji nieco ograniczoną technologię. Na tym się jednak nie skończy, bo w kolejce czekają już o wiele bardziej futurystyczne projekty.

Pierwsze pociski hipersoniczne będą oparte na powstałej w latach 80. ubiegłego wieku technologii SVERWE. Uzupełnią je technologie powstałe w trakcie testów AHW. Pociski nie będą miały żadnych silników, przez co manewrowanie nimi będzie bardzo ograniczone. Jednak dużym plusem jest tutaj osiąganie prędkości na poziomie nawet 25 tysięcy km/h, zasięg dochodzący do 6000 kilometrów, czas lotu do 35 minut i dokładność uderzenia do 30 metrów.

Pentagon ujawnił szczegóły swojej nowej broni hipersonicznej przyszłości. Fot. DARPA.

Pentagon chce zbudować trzy wersje takich hipersonicznych pocisków, które będą zdolne do wynoszenia ich z lądu, statków i samolotów. Na orbitę mają być wynoszone z pomocą zwykłej rakiety. Jednocześnie trwają prace nad doskonalszymi technologiami opartymi na HTV-2, czyli silnikach SCRAMJET, które będą w stanie pobierać tlen bezpośrednio z powietrza. Armia USA niebawem będzie miała też do swojej dyspozycji następcę kultowego SR-71 Blackbird, czyli SR-72 oraz bombowca B-2 Spirit, czyli B-21 Raider.

Niedawno Chiny i Rosja zaprezentowały swoją broń hipersoniczną. Stany Zjednoczone chociaż prowadzą prace nad taką bronią od dawna, to jednak wydaje się, że są nieco z tyłu za konkurencją. Pentagon chce to szybko zmienić i wydaje się, że będzie to osiągalne w ciągu 3 lat.

Źródło: GeekWeek.pl/AviationWeek / Fot. DARPA