Roboty
Nowy film z robotem SpotMini w roli głównej od Boston Dynamics

Dzień po publikacji nowego filmu z robotem ATLAS, ukazał się materiał, na którym możemy zobaczyć również w akcji SpotaMini. On też zaskakuje umiejętnościami.

Czworonożny robot, który kiedyś swoimi umiejętnościami ma dorównywać psom ratownikom, a nawet ich przewyższać, jest intensywnie rozwijany przez inżynierów z firmy Boston Dynamics od kilku lat. Głównym celem projektu jest stworzenie maszyny, która będzie pomagała ludziom nie tylko w wykonywaniu codziennych czynności, ale również wówczas, gdy wystąpią najróżniejsze kataklizmy i trzeba będzie spieszyć z pomocą.

Inżynierowie opublikowali na kanale firmy nowy materiał filmowy. Możemy na nim zobaczyć w akcji SpotaMini, który porusza się placach budowy w dwóch różnych japońskich firmach. Robot z pomocą kamer i laserów mapuje otaczającą go przestrzeń, co pozwala mu później uczyć się zachowań i ostatecznie sprawniej poruszać się w trudnym terenie.

Boston Dynamics zaprojektował swoje urządzenia jako platformę open source dla deweloperów. Każdy klient będzie mógł dowolnie modyfikować dedykowanie oprogramowanie do jego obsługi wedle swojego zapotrzebowania. Robot nie tylko potrafi odnaleźć się pośród górujących nad nim dużych obiektów, ale również może je omijać, wybrać łatwiejszą drogę czy wchodzić po schodach, zarówno tyłem, jak i przodem.

Nieoficjalnie mówi się, że zainteresowany SpotamiMini jest Pentagon, który chce je wykorzystać do operacji wojskowych. Z kolei firmy technologiczne widzą w nim możliwość rozszerzenia gamy swoich usług. Jest pewne, że za kilka lat wiele firm będzie oferowało takie roboty dla służb ratunkowych.

Robot waży 30 kilogramów, może przenosić ładunki o wadze do 45 kilogramów, a zainstalowane na jego pokładzie baterie pozwalają mu na 1,5-godzinną pracę. SpotMini ma pojawić się w oficjalnej sprzedaży w drugiej połowie 2019 roku. Jego ceny na razie nie podano, ale oczekuje się, że będą to okolice 30 tysięcy dolarów.

Źródło: GeekWeek.pl/Boston Dynamics / Fot. Boston Dynamics