Mobile
HTC Exodus 1, czyli smartfon, który kupimy jedynie za Bitcoina i Ethereum

Jeśli ostrzyliście sobie zęby na nowy flagowy model HTC, to jest pewien problem. Do jego zakupu potrzebne są kryptowaluty, bo producent nie akceptuje żadnej innej metody płatności.

Jak najlepiej dotrzeć do hermetycznej społeczności skupionej wokół blokchain? Zaprezentować nowy flagowy smartfon dedykowany kryptowalutom i zapewniający bezpieczeństwo wszystkich transakcji wykonywanych z ich udziałem (handel, waluty, akcje, udziały itp.). A przynajmniej z takiego założenio wyszło HTC, które rozpoczęło właśnie przedsprzedaż swojego smartfona Exodus 1.

Podobnie jak inne flagowe modele dostępne obecnie na rynku, Exodus wyposażono w układ Snapdragon 845 wspomagany przez 6 GB pamięci DDR4x i 128 GB wewnętrznej pamięci UFS 2.1. Poza tym, znajdziemy tu 6-calowy panel o rozdzielczości QHD+ i proporcjach 18:9 display. Smartfon obsługuje Edge Sense 2, czyli ekran reaguje na ściskanie czy dodatkowe gesty, które znacznie poprawiają komfort obsługiwania go jedną ręką.

I chociaż możliwości fotograficzne nie są dla Exodus 1 kluczowe, to wciąż możemy liczyć na podwójny aparat tylny 12 MP + 16 MP oraz podwójną kamerkę przednią 8 MP + 8 MP zapewniającą bardzo naturalnie wyglądający efekt bokeh. Co więcej, aparat pozwala kręcić filmy 4K w 60 fps z audio 3D. Nie zabrakło też pojemnej baterii 3500 mAh, certyfikatu IP68 świadczącego o wodo- i pyłoodporności oraz systemu Android Oreo - miejmy nadzieję, że szybko pojawi się aktualizacja do Pie.

Jak na smartfon skierowany do miłośników kryptowalut przystało, Exodus oferuje specjalne zabezpieczenie, które mają chronić nasze portfele blockchain. Bo nietrudno wyobrazić sobie, jaką stratą jest zgubienie lub kradzież smartfona, który taki portfel zawiera. HTC pozwala zatem na starcie wysłać do kilku zaufanych osób części sekretnego klucza, które po złożeniu w całość pozwalają na transfer środków z portfela telefonu w bezpieczne miejsce. Każda z takich osób musi pobrać specjalną aplikację, a następnie podać właścicielowi swoją część klucza, by ten mógł poczynić jakiekolwiek kroki.

Exodus 1 będzie dostępny na starcie w 34 krajach - brakuje tu choćby Chin, ale to ze względu na politykę tego kraju względem kryptowalut, a jego sprzedaż rozpocznie się w grudniu. Jeżeli zaś chodzi o cenę, to wynosi ona 0.15 BTC lub 4.78 ETH (ok. 950 USD) i niestety nie wiemy, czy producent w końcu zdecyduje się również na klasyczną metodę płatności, czy na stałe zostanie przy kryptowalutach.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot/Fot. HTC