Podróże
Budowa pierwszej komercyjnej trasy Hyperloop rozpocznie się w 2019 roku

To już pewne. Pierwsza na świecie komercyjna trasa kolei przyszłości powstanie już w przyszłym roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przyszłość tworzy się na naszych oczach.

O takich planach poinformowała firma Hyperloop Transportation Technologies i rząd ZEA. Docelowo połączenie ma powstać pomiędzy Abu Zabi, stolicą kraju, i Dubajem. Na początek powstanie 10-kilometrowy odcinek, którego budowa rozpocznie się w III kwartale przyszłego roku w Abu Zabi.

Firma HTT jest jednym z dwóch pionierów rozwoju technologii Hyperloop na świecie. Niedawno zaprezentowała swoją pełnowymiarową kapsułę o nazwie Quintero One. Waży ona 20 ton oraz mierzy 2,7 metra szerokości i 32 metry długości, z czego 15 metrów przeznaczone jest na kabinę pasażerską, a reszta na systemy podtrzymania życia i napęd.

Inżynierowie nie zdradzili, ile osób będzie mogło podróżować w kapsule, ale specjaliści wyliczyli, że może to być nawet 80 osób. Pasażerowie będą mogli liczyć na spore luksusy i maksymalne bezpieczeństwo, a to ze względu na ogromną ilość włókna węglowego i materiałów kompozytowych, z których została wykonana kapsuła.

Na początku tego roku HTT zdecydowało się na odważną deklarację, że w ciągu 3 najbliższych lat zbuduje pierwszy użytkowy odcinek kolei przyszłości o długości 530 kilometrów, który połączy Chicago z Cleveland. Firma pokazała też zdjęcia z budowy pierwszego na świecie odcinka testowego stworzonego z pełnowymiarowych tub, który powstaje pod Tuluzą we Francji. Będzie miał on 600 metrów długości i będzie umieszczony na słupach 5,6 metra nad ziemią.

Przedstawiciele HTT nie zdradzili, z jaką na początku prędkością kapsuły będą przewoziły pasażerów, ale na pewno nie będzie to zakładane ponad 1200 km/h. Specjaliści z branży uważają, że przez kolejne 2-3 lata realną prędkością, która uda się osiągnąć HTT to ok. 800 km/h. Ostatnie testy testowej kapsuły Hyperloop od Richarda Bransona pokazały, że aktualnie jest to zaledwie 387 km/h.

Realizacja całego projektu wyceniania jest przez władze ZEA na ok. 6 miliardów dolarów. Skoro szejkowie arabscy interesują się tą technologią, to możemy być pewni na tysiąc procent, że Hyperloop w tym kraju pojawi się szybciej, niż nawet w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: GeekWeek.pl/Hyperloop Transportation Technologies / Fot. Hyperloop Transportation Technologies