Internet
Ograniczcie wizyty na serwisach społecznościowych, to będziecie szczęśliwsi

To już któryś raz z kolei, kiedy naukowcy udowadniają, że popularne platformy internetowe potrafią przynieść tyle samo szkody, co pożytku - może w końcu czas ich posłuchać?!

Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat … jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu wszyscy byli zachwyceni ideą ich działania i możliwością łatwego kontaktu z dawno niewidzianą rodziną czy przyjaciółmi, ale czasy się zmieniły i teraz coraz częściej mówi się o tym, że rozwój mediów społecznościowych poszedł w złą stronę i negatywnie wpływa na nasze życie.

I chociaż coraz więcej użytkowników wydaje się rozumieć problem, to na niektórych działają dopiero twarde naukowe dowody - na szczęście w końcu doczekaliśmy się i tych, a wszystko za sprawą amerykańskich badaczy z Uniwersytetu Pensylwanii, którzy udowodnili, że ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych przynosi znaczącą poprawę w zakresie uczucia samotności czy depresji.

W eksperymencie zatytułowanym No More FOMO: Limiting Social Media Decreases Loneliness and Depression poddali badaniom 143 studentów swojego uniwersytetu, którzy po tygodniu monitorowania zostali losowo podzieleni na grupy. Niektórym wolno było korzystać z Facebooka, Instagrama i Snapchata tak jak zwykle, podczas gdy innym ograniczono czas do 10 minut dziennie dla każdej z tych platform. Żeby zweryfikować ich prawdomówność i oddanie badaniu, naukowcy otrzymywali od nich screenshoty ze zużyciem baterii, potwierdzające aktywność.

I co się okazało? Grupa z limitowanym dostępem do mediów społecznościowych odnotowała znaczący spadek uczucia samotności i depresji już po 3 tygodniach eksperymentu. Co jednak warto podkreślić, badanie odbyło się z pożytkiem również dla drugiej grupy, bo uczestnicy obu podkreślają, że spadł u nich niepokój, a także czynnik FOMO (fear of missing out), czyli lęk przed odcięciem od ważnych informacji czy wydarzeń.

Zdaniem badaczy wynika to z prostego faktu kontrolowania swoich działań, co daje poczucie panowania nad własnym życiem. Nie powinno być to dla nas jednak dużym zaskoczeniem, bo od jakiegoś czasu największe koncerny, jak Apple czy Google, dostarczają nam nowe funkcjonalności służące do zarządzania swoim czasem w sieci, przyznając rację naukowcom, którzy otwarcie mówią o szkodliwości mediów społecznościowych - mówiąc krótko, czas przejrzeć na oczy i zadbać o własne zdrowie.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot