Ultranowoczesny światłowód przesłał rekordowy 1 petabit danych na sekundę

Jako że łącza internetowe pozostawiają wiele do życzenia, naukowcy nie ustają w wysiłkach, by jeszcze bardziej zrewolucjonizować tę branżę, i właśnie udało im się dokonać przełomowego kroku.

Wraz z postępem technologicznym dramatycznie rośnie zapotrzebowanie na internet wysokich prędkości, który wymagany jest do wygodnego streamowania danych czy zadań związanych ze sztuczną inteligencją, nic więc dziwnego, że naukowcy z całego świata robią co mogą, by temu sprostać.

Badacze z australijskiego Macquarie University poinformowali na przykład, że udało im się stworzyć włókno światłowodowe o grubości ludzkiego włosa, które jest w stanie przesłać 1.2 petabita danych na sekundę, czyli 12 razy szybciej niż w przypadku najszybszego połączenia National Broadband Network (australijski rządowy programu mający na celu stworzenie Krajowej Sieci Szerokopasmowej, o którym pisaliśmy choćby ).

Reklama

Jak twierdzą: - Nienasycone żądanie świata w stosunku do danych oznacza, że wkrótce doświadczymy „kryzysu pojemnościowego” i musimy szybko znaleźć nowe metody do przesyłania dużej ilości danych. Nasza może być jedną z nich, bo po raz pierwszy stworzyliśmy realistyczne i możliwe do zastosowania poza laboratorium włókna optyczne - są sprężyste i pozwalają na transport ogromnej ilości danych.

Oczywiście oznacza to również potencjalnie ogromne oszczędności, bo możemy nie tylko znacząco podnieść prędkość internetu, ale i ograniczyć ilość potrzebnych do stworzenia sieci światłowodów: - Nowe czterordzeniowe, trójmodowe włókno wynalezione przez Hokkaido University and Fujikura Ltd jest niemal tej samej szerokości, co standardowe włókno optyczne, ale przesyła dane 12 razy szybciej. Zamiast instalować 12 klasycznych światłowodów, wystarczy zatem jeden nasz, żeby zapewnić taki sam przesył.

Źródło: GeekWeek.pl/mq.edu.au / Fot. mq.edu.au

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy