Mobilny internet szybszy niż WiFi? Tak, w ponad 33 krajach na świecie

Jeżeli wydawało się Wam, że w skali globalnej WiFi wciąż ma dużą przewagę nad łącznością komórkową, to wygląda na to, że byliście w dużym błędzie.

Większość z nas za zupełnie normalne uważa korzystanie z mobilnego internetu poza domem i przełączanie się na WiFi, kiedy do niego wracamy, w ciemno obstawiając przy tym, że to drugie zapewnia lepsze prędkości. Tymczasem okazuje się, że może i jest to prawda, ale… nie wszędzie!

Brytyjskie OpenSignal, czyli firma specjalizująca się w mapowaniu otoczenia sieciowego, przeprowadziła badania, z których jasno wynika, że w 33 krajach świata łączność komórkowa przegoniła WiFi i nie mówimy tu tylko o afrykańskich czy latynoamerykańskich państwach, ale i niektórych europejskich czy Australii.

Reklama

W Libanie LTE wygrywa o jakieś 25 Mbps, w Australii, Czechach czy Omanie mówimy o przewadze wynoszącej 10 Mbps lub więcej, a we Francji łączność 4G jest szybsza od Wifi o ok. 2,5 Mbps. Mówiąc krótko, łączność komórkowa nieustannie rozwijała się przez ostatnie lata i jak twierdzi OpenSignal, w większości krajów świata WiFi i łączność mobilna oferują zbliżone osiągi.

Trzeba jednak pamiętać, że choć są przykłady przewagi tej drugiej, jak te wymienione wyżej, to mamy też miejsca, jak choćby Stany Zjednoczone, Singapur czy Korea Południowa, gdzie WiFi wciąż jest bezkonkurencyjne. Mówiąc krótko, w zależności od tego, gdzie mieszkamy, warto zweryfikować swoje podejście do kwestii internetu, bo może się okazać, że wcale nie korzystamy z najlepszej i najbardziej opłacalnej dla siebie opcji.

A jak jest w naszym kraju? Wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas będziemy posiadali szybsze WiFi, bo jego średnia prędkość wynosi obecnie 22 Mbps, podczas gdy przy łączności mobilnej osiągamy średnio 16 Mbps - trzeba jednak uczciwie zauważyć, że różnica nie jest duża i szybko może zostać zniwelowana. Szczególnie że operatorzy komórkowi i producenci sprzętu coraz częściej spoglądają w stronę łączności 5G, która może mocno zamieszać w tym zakresie.

Mówiąc krótko, wybór zależy od nas, bo obie opcje mają jakieś wady i zalety, ale my skłaniamy się jednak ku WiFi i to z kilku powodów - czasem występują problemy z dostępnością łączności komórkowej, do tego najczęściej mamy na nią nałożone limity transferów, a poza tym WiFi wciąż oferuje stabilniejsze połączenie.

Źródło: GeekWeek.pl/engadget

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy