Internet
Od jutra Pro.SpeedTest.pl oficjalną aplikacją pomiarową jakości Internetu w Polsce

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał certyfikat spółce V-Speed sp. z o.o., która jest twórcą aplikacji i witryny Pro.SpeedTest, do oficjalnego monitorowania jakości dostępu do Internetu w Polsce.

Spółka przez ostatnie miesiące zajmowała się przygotowaniem oraz testami nowej dedykowanej aplikacji i witryny na potrzeby UKE. Od jutra ma ona być dostępna dla wszystkich użytkowników polskiego Internetu za darmo. Aby skorzystać z tego dobrodziejstwa, trzeba się będzie zarejestrować.

Certyfikat UKE oznacza, że na podstawie Pro.SpeedTest.pl konsumenci będą mieli podstawę do wypowiedzenia umowy operatorowi, gdyby wyniki jakości dostępu do globalnej sieci nie zgadzały się z tymi zawartymi w umowie z telekomem.

Pomiar certyfikowany będzie składał się z dwóch cykli dobowych, w ramach których nastąpi 6 pomiarów dokonanych w godzinach 00:00 – 23:59, w odstępach minimum 30 minut. Każdy wykonywany będzie w odstępie maksymalnie 6 dni.

"Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców" - informuje UKE.

Właśnie na tym będzie polegała przewaga mechanizmu Pro.SpeedTest.pl, certyfikowanego przez Prezesa UKE, nad innymi systemami pomiarowymi. UKE przygotował specjalny konkurs na wybór dostawcy, w którym pod uwagę brał m.in. takie aspekty jak: jakość oraz wygląd aplikacji i witryny. V-Speed uzyskał 178,71 punktów na 220 możliwych do zdobycia. RFBenchmark (Notel Poland) zdobył 111,56 punktów.

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że chociaż certyfikowany mechanizm tworzony przez V-Speed sp. z o.o. dedykowany będzie wyłącznie do ofert internetu stacjonarnego, to jednak firma udostępni także aplikacje do badania jakości internetu mobilnego (na systemy iOS i Android). V-Speed sp. z o.o. otrzymała certyfikat Prezesa UKE ważny na okres 2 lat.

Źródło: GeekWeek.pl/Urząd Komunikacji Elektronicznej/Pro.SpeedTest / Fot. PxHere/Pro.SpeedTest