Astronomia
Pierwsi kolonizatorzy Księżyca i Marsa będą tworzyli narzędzia z... własnych odchodów

Kolonizacja Księżyca i Marsa będzie wiązała się z opracowaniem technologii, z pomocą których ludzkość będzie mogła przetrwać na tych niegościnnych obiektach całe miesiące czy nawet lata.

Naukowcy od dawna intensywnie pracują nad jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem dostępnych zasobów i przemianę ich w praktyczne narzędzia do rozwoju przyszłych kolonii. Wszystko wskazuje na to, że jest to w zasięgu naszych rąk. Opracowano bowiem technologie, dzięki którym ekskrementy astronautów będzie można przetworzyć i wykorzystać nie tylko do zasilenia statków kosmicznych i maszyn, ale również uzyskać z nich pożywienie, a także przygotować z nich potrzebne narzędzia.

W realizacji tej ostatniej idei, specjalistami stali się właśnie biotechnolodzy z University of Calgary. Opracowali oni technologię przemiany odchodów astronautów na pewien rodzaj tworzywa sztucznego, zwanego polihydroksymaślanem, który jest polimerem w pełni biodegradowalnym.

Przez kilka pierwszych dni powstawania tworzywa sztucznego, ekskrementy powoli fermentują i zwiększa się w nich poziom lotnych kwasów tłuszczowych (VFA). Następnie są one ekstrahowane, a reszta substancji przenoszona jest do kolejnego zbiornika, w którym umieszcza się specjalny szczep bakterii E.coli.

Pierwsi kolonizatorzy Księżyca i Marsa będą tworzyli narzędzia z... własnych odchodów. Fot. NASA.

Uzyskane w ten sposób tworzywo sztuczne umieszcza się w drukarce 3D, i przy użyciu selektywnego spiekania laserowego (SLS), można z niego tworzyć dowolne narzędzia. Reszta odpadów, niewykorzystana w procesie opracowanym przez naukowców z Kanady, może posłużyć do budowy np. osłon radiacyjnych w bazach, co pozwoli zadbać o zdrowie astronautów.

Specjaliści z University of Calgary przetestowali już swoją technologię poza warunkami laboratoryjnymi. Eksperymenty odbyły się w lipcu bieżącego roku w symulowanym warunkach mikrograwitacji, na pokładzie samolotu Falcon 20 Candy.

Cały eksperyment zakończył się powodzeniem, więc teraz naukowcy skupią się na procesach uzyskiwania astroplastiku o różnych parametrach, dzięki któremu będzie można tworzyć tanie i praktyczne narzędzia ważne z punktu widzenia istnienia kolonii na Księżycu i Marsie.

Źródło: GeekWeek.pl/Digital Trends / Fot. NASA/ESA