Technologia
Technologia rozszerzonej rzeczywistości bardzo pomocna niewidomym

Nie da się ukryć, że życie niewidomych osób bywa bardzo trudne, szczególnie kiedy muszą wyjść poza swoją strefę bezpieczeństwa, czyli dom i najbliższe otoczenie, ale już niebawem mogą doczekać się one technologicznego pomocnika.

A chodzi o headset rozszerzonej rzeczywistości, który będzie wskazywał odpowiednią drogę - nad takim właśnie rozwiązaniem o nazwie Cognitive Augmented Reality Assistant (CARA), korzystającym z gogli HoloLens od Microsoftu, aby zmusić otoczenie do mówienia, pracują właśnie specjaliści ze słynnego Caltech.

CARA za sprawą technologii rozpoznawania obrazu (tj. przetwarzania obrazu przez maszynę za pomocą urządzeń zewnętrznych w opis cyfrowy tegoż obrazu w celu dalszego przetwarzania) identyfikuje obiekty w okolicy i wypowiada ich nazwy. Dzięki dźwiękowi przestrzennemu osoba niewidoma będzie zatem wiedziała, że przed sobą ma drzwi, z prawej strony krzesło, a z lewej choćby lodówkę - im bliżej obiektu się znajdzie, tym intensywniejszy dźwięk.

Jak łatwo się domyślić, taki natłok informacji może być przytłaczający, dlatego zespół opracował trzy tryby pracy. Najbardziej intuicyjny z nich zakłada wypowiadanie nazw obiektów, kiedy na nie spojrzymy. Jeśli zaś lubimy mieć pojęcie o całym pokoju, zanim zaczniemy się poruszać, to oczywiście też jest taka możliwość, a do tego mamy opcję trybu, w którym oprogramowanie skupia się na naszym konkretnym celu, np. fotelu, na którym chcemy usiąść.

Oczywiście technologia ta jest wciąż bardzo młoda, a do tego niedostępna dla wielu osób z powodu wysokiego kosztu gogli, ale w przyszłości może naprawdę poprawić komfort życia niewidomych. Badacze przeprowadzili już nawet zakończone sukcesem testy na ochotnikach, którzy mieli za zadanie odnaleźć się w budynku Caltech, korzystając z nawigacji CARY (ta informowała o skrętach, schodach czy nawet znajdujących się przy nich poręczach.

Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne informacje i komercjalizację tej technologii, szczególnie że ta w przyszłości ma być wspierana przez wiele instytucji - wyobraźcie sobie tylko, że jako osoba niewidoma bez problemu odnajdujecie się w wielkim markecie, w którym jesteście po raz pierwszy.

Źródło: GeekWeek.pl/engadget