Internet
Koniec z antypolskimi fake news. Ministerstwo Cyfryzacji wypowiada im wojnę

Ostatnimi czasy prawdziwą plagą w polskiej i zagranicznej przestrzeni Internetu stały się fałszywe wiadomości rozsyłane na temat naszego pięknego kraju. Rząd zrobi z tym porządek.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że przygotuje specjalną aplikację, której zadaniem będzie wykrywanie fałszywych wiadomości tworzonych przez środowiska antypolskie i informowanie o tym administrację publiczną. W ten sposób przedstawiciele rządu będą mogli odpowiednio szybko reagować i dementować takie próby kreowania fałszywej rzeczywistości na temat naszego kraju w Europie i na całym świecie.

Wszyscy wiemy, że takie wiadomości rozprzestrzeniają się tak szybko jak zaraza. W ich tworzeniu specjalizują się nie tylko antypolscy dziennikarze, ale również farmy płatnych trolli, które tworzą fałszywe memy, komentarze i knują zawiłe intrygi. Ich zadaniem jest ośmieszanie polskiego rządu i jego działań na arenie międzynarodowej.

Karol Okoński, wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji, powiedział, że resort dysponuje technologiami, a także są one rozwijane przez rodzime firmy i uczelnie, za pomocą których będzie można rozpoznawać wzorce fake newsów i szybko o nich informować odpowiednie służby.

Oczywiście, rząd nie zamierza wsadzać za kratki zwykłych obywateli za wyrażanie swoich opinii na najróżniejsze tematy polityczne, gdy ich punkt wiedzenia nie będzie zbieżny z rządowym, ale służby będą mogły lepiej monitorować przepływ informacji i tworzenie zorganizowanej dezinformacji w kluczowych dla kraju kwestiach politycznych przez płatne trolle, boty oraz zagranicznych dziennikarzy koncernów medialnych.

Koniec z antypolskimi fake news. Ministerstwo Cyfryzacji stworzy aplikację do ich wykrywania. Fot. MaxPixel.

Ministerstwo Cyfryzacji bije na alarm, że z najnowszych badań Eurobarometru wynika, że 82 procent Polaków ma styczność z fake news, a 48 procent ma z nimi do czynienia codziennie. Takie koncerny jak: Google, Microsoft, YouTube, Facebook lub Amazon od dawna mają i bezustannie rozwijają technologie pozwalające szybko wykryć fałszywe wiadomości i tego typu manipulacje.

Ministerstwo chce się na nich wzorować, dlatego resort podjął też współpracę z mediami społecznościowymi, by wypracować kodeks dobrych praktyk w walce z fałszywymi informacjami. Trzeba tutaj zaznaczyć, że w realiach wojen toczących się cyberprzestrzeni, rządowi chodzi o obronę społeczeństwa przed takimi bardzo szkodliwymi praktykami i jak najlepsze zadbanie o interes naszego kraju na świecie.

Źródło: GeekWeek.pl/Ministerstwo Cyfryzacji / Fot. MaxPixel