Technologia
Powstało 10 przykazań dotyczących przyszłości rozwoju sztucznej inteligencji

Największym dobrodziejstwem i jednocześnie zagrożeniem dla przyszłości naszej cywilizacji będą roboty i sztuczna inteligencja. Dlatego eksperci od AI chcą ustanowienia nowego prawa.

Pozwoli nam ono kontrolować rozwój robotów i sztucznej inteligencji oraz nie dopuścić do zrealizowania się mrocznego scenariusza snutego w wielu filmach sci-fi, w którym tego typu technologie zdominują ludzi i zgotują nam zagładę. Na Uniwersytecie Montrealskim właśnie zakończyły się prace nad projektem zasad rządzących AI. Nad nowymi globalnym regulacjami debatowało 100 światowej sławy ekspertów.

To spotkanie zapisze się na kartach historii rozwoju tego typu technologii. Można je porównać do scenariusza jednego z filmów sci-fi, opisującego międzygalaktyczne spotkanie, jakie odbyło się dziesiątki tysięcy lat temu, a na którym najpotężniejsze we Wszechświecie cywilizacje wspólnie debatowały nad przyszłością człowieka na Ziemi. Teraz to my debatujemy nad rozwojem i przyszłością naszych następców, czyli systemów sztucznej inteligencji.

Po raz pierwszy w historii ludzkości możliwe jest tworzenie autonomicznych systemów zdolnych wykonywać bardzo złożone zadania, o których dotychczas sądzono, że zarezerwowane są dla naturalnej inteligencji, czyli ludzi. Niewątpliwie pierwszym i najważniejszym zagrożeniem związanym z rozwojem AI jest złudzenie, że można zapanować nad przyszłością dzięki obliczeniom. Zredukowanie społeczeństwa do liczb i rządzenie nim dzięki algorytmom jest starym marzeniem wielu wpływowych ludzi i rządów. Dlatego potrzeba jest opracowania moralnego i etycznego kompasu, który będzie to regulował” - napisali w preambule deklaracji międzynarodowi eksperci w podsumowaniu konferencji w Montrealu.

Eksperci wspólnie przygotowali kodeks zawierający 10 zasad dotyczących przyszłości rozwoju robotów i sztucznej inteligencji. W pierwszym punkcie wskazano, że sztuczna inteligencja powinna przyczyniać się do zwiększenia dobrostanu wszystkich czujących istot żyjących w naszym świecie. W drugim zwrócono uwagę na fakt, że tego typu systemy powinny respektować autonomię człowieka i wspomagać jego kontrolę nad własnym życiem i otoczeniem.

Powstało 10 przykazań dotyczących przyszłości rozwoju sztucznej inteligencji. Fot. MaxPixel.

W trzecim punkcie pojawił się ważny temat poszanowania zasady do ochrony prywatności wszystkich mieszkańców naszego świata. Algorytmy AI nie mogą służyć pozyskiwaniu takich danych i wykorzystywaniu ich przeciwko społeczeństwu.
W kolejnych punktach wymieniono poszanowanie zasad solidarności społecznej, demokratycznej kontroli nad tworzonymi systemami sztucznej inteligencji oraz zobowiązaniem twórców do wzmacniania z ich pomocą równości społecznych bazujących na sprawiedliwości, różnorodności i inkluzywności.

W punkcie od ósmego do dziesiątego zwrócono uwagę na zasady bezpieczeństwa samego rozwoju AI, a dokładnie przewidywania negatywnych zastosowań, ludzkiej za nie odpowiedzialności i nieprzerzucania jej na tego typu zaawansowane systemy. Naukowcy zawarli też zapis o jak największym możliwym wsparciu rozwoju sztucznej inteligencji i robotów przez największe koncerny technologiczne świata oraz rządy krajów.

Co ciekawe, eksperci pokazali też kilka przykładów nieetycznego wykorzystania AI przez kanadyjski rząd, jako że konferencja odbyła się na terenie Kanady. Zauważyli oni, że wykorzystanie przez rząd AI do przetwarzania wniosków imigracyjnych, może doprowadzić do poważnych reperkusji społecznych, a ostatecznie doprowadzić do dyskryminacji, naruszeń prywatności i praw człowieka.

Źródło: GeekWeek.pl/PAP/NationalPost / Fot. MaxPixel