Roboty
Supernowoczesny rosyjski robot okazał się być aktorem w przebraniu

Tym razem Rosjanie przeszli samych siebie. Zaprezentowali najbardziej zaawansowanego robota na świecie, który okazał się być tylko drogim i misternie przygotowanym kostiumem dla aktora.

Prezentacja humanoidalnego robota o imieniu Borys odbyła się na forum technologicznym ProjeKTOrija w Jarosławiu. Przybyło na niego tysiące entuzjastów robotyki i technologii sztucznej inteligencji. Borys wziął udział w tanecznym przedstawieniu, gdzie zaprezentował swoje niesamowite zdolności. Na filmie możecie zobaczyć, że natychmiast podbił serca wszystkich zgromadzonych.

Robot nie tylko sprawnie poruszał się po scenie, ale również rozmawiał z prezenterami i ludźmi z widowni. Przeczytał nawet głośno przygotowany tekst i zatańczył do przeboju „Skibidi" znanej rosyjskiej grupy Little Big. na jego temat szybko powstało wiele programów w rosyjskich telewizjach. Miała to być oficjalna prezentacja potęgi Rosji w świecie robotyki.

Jego twórcy przedstawiali go jako w tej chwili najbardziej zaawansowanego na naszej planecie. I rzeczywiście na prezentacji bił na głowę wszystkie wynalazki, które mogliśmy zobaczyć w ostatnich latach. Problem w tym, że w rzeczywistości Borys był tylko kostiumem dla aktora. Nikt by się nie domyślił, że to wielki przekręt, gdyby aktor sam się nie ujawnił pod koniec forum. Musiał to zrobić, bo sprawne oczy młodych inżynierów wypatrzyły brak czujników na korpusie robota.

Chociaż publiczność była bardzo zadowolona z niesamowitych możliwości Borysa i dumna za swoich rodzimych wynalazców, to jednak gdy oszustwo wyszło na jaw, byli bardzo zniesmaczeni. Co najgorsze, na tę wielką mistyfikację nabrało się większość rosyjskich mediów, w tym największe, wspierane przez sam Kreml. Materiały wychwalające Borysa i całą rosyjską myśl techniczną w mgnieniu oka zniknęły z sieci. Internauci szybko znaleźli w Internecie kostium do złudzenia przypominający Borysa, a należący do Michaiła Chodorkowskiego. Na serwisach i forach internetowych zaczęto wyśmiewać pomysły Rosjan i ich nieudolność w budowie robotów.

Jedynym pozytywnym aspektem tej dziwnej sprawy może być fakt, że Rosjanie przygotowali się do swojego przekrętu całkiem poważnie i zainwestowali w jego realizację niemałe fundusze. Kostium Borysa został pieczołowicie przygotowany przez specjalistów od robotyki, a jego stworzenie przez organizatorów wydarzenia kosztowało 14 tysięcy złotych.

Źródło: GeekWeek.pl/The Guardian / Fot. RT