Motoryzacja
Elon Musk otworzył pierwszy podziemny tunel transportowy pod Los Angeles

Miliarder jest pewien, że sieć takich podziemnych tuneli pozwoli zlikwidować problem korków w metropoliach. Na razie chętni mogą przetestować pierwszy z nich, który ma długość ok. 2 kilometrów.

Nie jest to dużo, ale musimy pamiętać, że projekt wciąż znajduje się w fazie eksperymentów. Pomimo tego faktu, wszyscy posiadacze Tesli mogą przejechać się tunelem wewnątrz swoich elektrycznych samochodów i nie tracić czasu na stanie w korkach pomiędzy ulicami 105 Freeway i Hawthorne Municipal Airport.

System Loop sprawuje się wyśmienicie. Samochód podejmowany jest przez specjalną windę z ulicy, a następnie opuszczany do wewnątrz tunelu o średnicy 3,4 metra. Gdy już się znajdzie w tunelu, do kół dołączane są specjalne odbojniki/stabilizatory wyposażone w kółka. Samochód na razie porusza się w tunelu pomiędzy siedzibą SpaceX a stacją O’Leary, z prędkością ok. 60 km/h (niebawem będzie to 130 km/h, a docelowo 240 km/h). Co ciekawe, wykorzystuje do tego własny napęd. Na całej długości trasy możemy liczyć na szybki dostęp do globalnej sieci za pośrednictwem wi-fi.

Elon Musk poinformował, że budowa tunelu wyniosła 10 milionów dolarów, ale kwota nie obejmuje kosztów badań i sprzętu. Oznacza to, że w przypadku budowy komercyjnego tunelu o długości 10 kilometrów będziemy mogli mówić o kwotach rzędu setek milionów dolarów, a całej sieci nawet miliardy. To ogromne kwoty, a przecież wciąż nie jest pewne, czy system Loop będzie na tyle wydajny i praktyczny, że rozwiąże problem korków, a koszt jego budowy będzie opłacalny i przyniesie zyski.

Na razie technologia ta znajduje się jeszcze w powijakach, ponieważ tunel wydaje się być w stanie surowym, a platforma z kółeczkami, na której przemieszczają się samochody wygląda dość tandetnie, więc nie ma tutaj mowy o rozwijaniu zapowiadanych prędkości na poziomie 240 km/h. Mimo wszystko, trzeba od czegoś zacząć i tutaj Elonowi Muskowi należą się wielkie brawa za determinację w realizacji swoich innowacyjnych wizji, które mają polepszyć jakość życia milionów ludzi żyjących na naszej planecie.

Firma The Boring Company ma już zamówienie na budowę systemu Loop nie od władz miasta Los Angeles, ale również Chicago. W obu przypadkach podziemne tunele połączą centrum miasta z międzynarodowymi portami lotniczymi i mają być najszybszą oraz najtańszą formą transportu dla mieszkańców. Musk pragnie, by cena przejazdu nie przekraczała 1 dolara. Trzymamy kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl/The Boring Company / Fot. The Boring Company