Przyroda
Oceany przestaną być dla nas wielką tajemnicą. Powstał projekt ich zmapowania

Aż 71 procent powierzchni Błękitnej Planety pokrywa woda, ale niestety morskie dno udało nam się dotychczas poznać zaledwie w 15 procentach. Japońska fundacja Nippon Foundation zamierza jednak zmienić tę smutną sytuację.

Snujemy coraz to większe plany eksploracji przestrzeni kosmicznej. Chcemy powrócić na Księżyc i pierwszy raz odwiedzić Mara oraz zbudować tam ludzkie kolonie. Marzymy o kosmicznym górnictwie, poszukiwaniu życia na ciałach niebieskich przemierzających Układ Słoneczny i nawiązaniu kontaktu z obcymi cywilizacjami. Tymczasem praktycznie nic nie wiemy o naszej planecie.

Z tej okazji powstał projekt o nazwie Ocean Discovery XPRIZE, dzięki któremu do roku 2030 powstaną dokładne mapy całego dna morskiego naszej planety. Pozwolą one poznać największe tajemnice dużej części kompletnie obcej nam przestrzeni. Wiedza na temat morskich głębin pomoże nam lepiej poznać historię naszej planety, aktualny rozwój delikatnych ekosystemów stworzeń zamieszkujących zbiorniki wodne oraz wpływ oceanów na zmiany klimatyczne i odwrotnie.

W konkursie o nagrodę 7 milionów dolarów walczy 19 zespołów naukowych z całego świata. Oceanografowie mają za zadanie przygotować koncepcje mapowania dna morskiego przy użyciu najbardziej zaawansowanych obecnie na świecie urządzeń, które będą pracowały w zespołach, w pełnym trybie autonomicznym. Praca naukowców ma polegać tylko na dalszej analizie pozyskanych danych.

Dzięki nim będziemy mogli poznać całą powierzchnię naszej planety. To bardzo ważne, gdyż ta wiedza będzie nam niezbędna nie tylko do kształtowania naszej dalszej ekspansji na coraz to nowe terytoria na Ziemi, ale również będzie pomocne przy eksploracji obcych światów, w których mogą występować podobne warunki jak na naszej planecie.

Przedstawiciele japońskiej Nippon Foundation zaznaczają, że realizacja tego historycznego przedsięwzięcia nie będzie prosta, ale chęć odkrywania tego, co nieznane, jest warta całego zachodu. W końcu w głębi oceanów czekają na odkrycie najbardziej dziwaczne stworzenia, jakie nawet nie śniły się największym filozofom. Niektóre z nich, które w ostatnim czasie były odkrywane przez oceanografów kilometry pod powierzchnią wody, wyglądają tak, jakby były przedstawicielami gatunków morskich stworzeń z obcych planet.

Źródło: GeekWeek.pl/Futurism / Fot. Pexels