Przyroda
Mamuty pojawią się w Parku Plejstoceńskim na Syberii już za 2 lata

Od blisko 7 lat naukowcy pracują nad niesamowitym projektem, którego efektem ma być wskrzeszenie jednego z największych zwierząt świata, a mianowicie Mamuta. Zamieszka on w nowo powstałym Parku Plejstoceńskim.

Wszystko zaczęło się na Syberii, gdzie rosyjscy paleontolodzy wykopali szczątki samicy mamuta na Wyspach Nowosyberyjskich na Morzu Arktycznym. Było to niesłychane odkrycie, gdyż z ciała skrytego pod lodem od tysięcy lat zwierzęcia zaczęła płynąć krew. Nagromadziła się ona głównie w szczelinie pod brzuchem martwego mamuta, a po przebiciu lodowej ściany, zaczęła wypływać na zewnątrz. Zdziwiło to bardzo badaczy, bo panująca tam temperatura, to minus 10 stopni Celsjusza, zatem doszli oni do wniosku, że krew tych zwierząt musi posiadać jakąś formę ochrony przed zamarzaniem.

Znalezisko to rozeszło się szerokim echem po całym świecie, również dlatego, że po raz pierwszy w historii wykopano tak dobrze zachowane ciało samicy mamuta. Tuż po tym odkryciu, specjaliści z rosyjskiego Federalnego Uniwersytetu Północno-Wschodniego i z południowokoreańskiego Sooam Biotech Research Foundation, ogłosili, że podejmą się próby sklonowania tego potężnego zwierzęcia, które żyło na naszej planecie 10 tysięcy lat temu.

Dwa lata później do prac przystąpili również naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i MIT. Chcieli oni uzupełnić odkryty genom fragmentami DNA pobranymi od żyjącego współcześnie słonia. Od mamuta pobrano geny związane z odpornością na zimno, czyli grubą sierść, większy magazyn tłuszczu, mniejszy rozmiar uszu i hemoglobinę. Łącznie wykorzystano 14 genów mamuta, a później zwiększoną ich liczbę do 45.

Kolejnym krokiem było wszczepienie tych ulepszeń słoniowi indyjskiemu, który jest na skraju wyginięcia. Tutaj posłużono się nową metodą edycji genów CRISPR, dzięki której bez przeszkód można dokonywać zmian w genomach organizmów żywych. Później naukowcy użyli komórki skóry słonia do wyprodukowania embrionu lub kilku embrionów, z wykorzystaniem technik klonowania.

Odkryte szczątki mamuta. Fot. Federalny Uniwersytet Północno-Wschodni.

Nie wiadomo, ile do tej pory powstało już hybryd mamuta i słonia, ale specjaliści twierdzą, że w roku 2020 świat będzie mógł szczycić się prawdziwym mamutem, którego będziemy mogli zobaczyć na wolności na jego naturalnych obszarach, czyli Syberii.

Chociaż nie będzie to proste zadanie, naukowcy zapewniają, że uda się odtworzyć wiele osobników, a być może nawet całe stado. Władze Rosji postanowiły nie tylko przywrócić do życia wymarłe gatunki zwierząt, ale również wybudować park na Syberii, w którym będzie można je zobaczyć w ich naturalnym środowisku.

Z informacji ujawnionych przez serwis The Siberian Times, wynika, że o takich planach oficjalnie Władimir Putin powiadomi już 11 września we Władywostoku, podczas 4. Wschodniego Forum Ekonomicznego. Ta niesamowita inwestycja ma opiewać na 6 milionów dolarów.

Tak może wyglądać Syberia za 2 lata. Fot. History.com.

Zanim powstanie Park Plejstoceński, najpierw wybudowane zostanie specjalne laboratorium, w ramach projektu Północno-Wschodniego Federalnego Uniwersytetu im. Ammosowa. Odkryte na Syberii i zgromadzone w nim dobrze zachowane szczątki mamutów, nosorożców włochatych, lwów jaskiniowych oraz pradawnych ras koni, mają posłużyć rosyjskim naukowcom do sklonowania i odtworzenia tych zwierząt. W tym historycznych wysyłkach będą im pomagali specjaliści z południowokoreańskiej Fundacji Badań Biotechnologicznych SOOAM.

Co ciekawe, świat naukowy chce z pomocą tych dostojnych zwierząt walczyć również ze zmianami klimatycznymi i dewastacją dziewiczej przyrody. Codzienna aktywność mamutów włochatych miałaby mieć korzystny wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z wiecznej zmarzliny, poprzez dostawanie się do gleby chłodnego powietrza i sprzyjać szybszemu wiosennemu wzrostowi trawy (ich pożywienia).

Mamuty wymarły pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocenu. Zamieszkiwały rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji.

Źródło: GeekWeek.pl/The Guardian / Fot. Federalny Uniwersytet Północno-Wschodni / History.com