Sztuczna inteligencja szybko wykryje u Was objawy zbliżającego się Alzheimera

Złodziej pamięci, jak się często mówi o tej potwornej w skutkach chorobie, niedługo może stać się bardzo rzadkim zjawiskiem, a to za sprawą potęgi sztucznej inteligencji. Powstał algorytm, który pozwoli szybko wykryć Alzheimera.

Na razie nie powstał skuteczny lek na całkowite wyleczenie osób cierpiących na tę chorobę, ale są metody, dzięki którym można ten proces degradujący mózg spowolnić lub ograniczyć. Zanim świat otrzyma oręż do walki z Alzheimerem, co może potrwać wiele lat, musimy skupić się na tym, co najważniejsze w przypadku każdej choroby.

Chodzi o szybsze i skuteczniejsze wykrywanie Alzheimera. Tutaj wielka pomoc nadchodzi od naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Uzupełnili oni system skanowania mózgu w technologii PET, który służy do określenia poziomu glukozy w tkance mózgowej, o analizy dokonywane przez autorskie algorytmy sztucznej inteligencji.

Reklama

Lekarze dotychczas mieli z tym problemy, ale widać jest to obce sztucznej inteligencji. Algorytm o wiele lepiej od lekarzy potrafi wykryć subtelne różnice w skanach mózgu i wskazać możliwość rozwoju choroby. System wytrenowany został na prawie 2000 skanów. W trakcie badań naukowcy pokazywali mu nowe skany, których wcześniej nie widział.

Sztuczna inteligencja niemal perfekcyjnie wykrywa oznaki Alzheimera. Fot. National Institute on Aging.

Efekty jego pracy są niezwykłe. Już w pierwszej rundzie analiz potrafił on z aż 92-procentową skutecznością wykryć oznaki Alzheimera, a w drugim teście zwiększył poziom do aż 98 procent. Amerykańscy lekarze pokładają ogromne nadzieje w opracowanym przez siebie systemie i chcą go jak najszybciej wdrożyć przy analizach skanów mózgów ludzi, u których podejrzewa się rozwój choroby.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia jakiś czas temu zapowiedzieli, że do roku 2050 uda się zwalczyć najgroźniejsze choroby świata. Teraz widzimy, że ta piękna wizja może zrealizować się zarówno za pomocą najnowocześniejszych leków, jak i również technologii sztucznej inteligencji, bo przecież o wiele lepiej i taniej walczyć z chorobami na samym początku, niż gdy już na dobre zaczną wyniszczać nasze organizmy.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy