IBM zaprezentował pierwszy na świecie komercyjny komputer kwantowy

Przyszłość jest już dziś! Intel zaskoczył konkurencję i pokazał światu Q System One. Komputer kwantowy na razie nie trafi do sprzedaży, ale jego potężne możliwości zostaną udostępnione dla wszystkich zainteresowanych w chmurze.

IBM już w ubiegłym roku zapowiadał, że udostępni maszynę przyszłości szerszemu gronu naukowców, którzy będą mogli testować na nim swoje aplikacje i technologie, ale teraz nadszedł ten długo oczekiwany moment. To niezwykle ważna chwila w świecie rozwoju tych maszyn. Jeszcze kilka lat temu wielu nie wierzyło, że w najbliższych dwóch dekadach będziemy mogli korzystać z potęgi komputerów kwantowych, a jednak to już się dzieje.

Zasługą tego jest nowy plan administracji Donalda Trumpa, która będzie wspierać jak tylko może rodzime koncerny i właśnie technologie rozwijane w kwestiach komputerów kwantowych. Stany Zjednoczone mają stać się pod tym względem światowym pionierem od początku do końca i na każdym możliwym polu. Nie jest tajemnicą, że chodzi o zapędy Chińczyków, którzy przodują w technologiach Blockchain i sztucznej inteligencji.

Reklama

Q System One nie jest zbyt skomplikowaną maszynerią, jak na tego typu urządzenia. IBM nie chciał szaleć i na początek zaoferował inżynierom z prywatnych placówek badawczych 20-kubitowy rejestr. Dzięki temu, będą mogli oni dokonywać ważnych obliczeń na potrzeby np. świata naukowego. Najważniejszym jednak celem jest popularyzacja technologii.

IBM pierwszy raz pokazał swój 20-kubitowy komputer kwantowy rok temu, również podczas targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas. Wówczas poinformował o swoich planach udostępnienia go do komercyjnych zastosowań i swojego słowa dotrzymał.

Niestety, pomimo kolejnego przełomu na tym polu, wciąż nie zostały rozwiązane poważne problemy związane z ich wykorzystaniem na masową skalę. Ich praca wymaga bowiem bardzo specjalistycznego środowiska. IBM Q System One trzeba schłodzić do temperatury 4 kelwinów, a w czasie pracy do zaledwie 10 milikelwinów. Wówczas komputer jest chroniony przed szumami elektrycznymi, magnetycznymi i może normalnie funkcjonować.

Naukowcy z amerykańskiego Duke University, jedni z pionierów rozwoju technologii komputerów przyszłości, w wywiadzie dla serwisu Futurism zdradzili, że pierwsze praktyczne komputery kwantowe zaczną pojawiać się po 2023 roku. Nie jest to data wyssana z palca. W ostatnich miesiącach na polu tych niezwykłych maszyn dokonały się rewolucyjne postępy, czego najlepszym przykładem może być Q System One.

Komputery kwantowe pozwolą nam nie tylko modelować wiązania chemiczne i zachodzące reakcje w niedostępny dotąd sposób, ale przede wszystkim otworzą przed nami zupełnie nowe możliwości poznania i zrozumienia funkcjonowania materii i całego Wszechświata.

Obliczenia, które dziś zajmują najszybszym na świecie superkomputerom kilka dni, komputery kwantowe wykonają w kilka sekund. Z ich pomocą będziemy mogli szybciej i skutecznej poszukiwać śladów życia w kosmosie, opracowywać leki na najgroźniejsze choroby i tworzyć materiały i technologie, które nie do poznania odmienią nasze codzienne życie.

Źródło: GeekWeek.pl/IBM / Fot. IBM

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy