Astronomia
Holenderski astronauta zadzwonił z pokładu stacji kosmicznej na telefon alarmowy 911

Do tego niepokojącego zdarzenia, dla należącego do NASA centrum obsługi misji w Houston, doszło na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta André Kuipers zadzwonił na numer 911 i szybko się rozłączył.

Holender, w trakcie dwóch misji, odbywających się w 2004 i 2011 roku, w sumie spędził w kosmosie ponad 203 dni. W ostatnim swoim pobycie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przez przypadek zadzwonił na amerykański telefon alarmowy 911. Kuipers ujawnił swoje faux pas podczas wywiadu dla holenderskiej organizacji nadawczej Nederlandse Omroep Stichting (NOS).

60-letni astronauta pomylił się podczas próby kontaktu ze swoją rodziną. Z ISS można bez żadnych ograniczeń wykonywać międzynarodowe połączenia z każdym numerem. Jednak by to uczynić, najpierw trzeba wybrać numer 9, co pozwoli astronautom wyjść na linię zewnętrzną, a następnie wybrać 011 dla numeru międzynarodowego.

André Kuipers za szybko nacisnął klawisze i w rezultacie tego pominął jedno zero. Przez to wybrał numer 911, który jest powszechnie znanym numerem alarmowym w Stanach Zjednoczonych. NASA ujawniła, że holenderski astronauta połączył się z operatorem na ułamek sekundy i szybko się rozłączył. Ten fakt został odnotowany przez centrum obsługi misji.

Holenderski astronauta z pokładu stacji kosmicznej zadzwonił na telefon alarmowy. Fot. ESA.

Następnego dnia zaniepokojeni sytuacją inżynierowie z NASA postanowili sprawdzić, dlaczego Kuipers zadzwonił na 911. Skontaktowali się z nim i zapytali, czy na pokładzie ISS coś się stało, że wybrał numer alarmowy. Wówczas wyjaśnił im, że po prostu się pomylił. „Popełniłem błąd, a następnego dnia otrzymałem wiadomość e-mail: czy zadzwoniłeś pod 911? Byłem trochę rozczarowany, że nie przybyli z pomocą” - powiedział Kuipers.

Co ciekawe, amerykański astronauta Tim Peake czasem robi sobie żarty i upewnia się, gdy wykonuje telefony na Ziemię, że rozmawia z człowiekiem, a nie z kosmitą mieszkającym gdzieś w kosmosie. Wówczas pyta, „Witaj, czy to ta planeta Ziemia?”.

Źródło: GeekWeek.pl/Newsweek / Fot. ESA