Sztuczna inteligencja wizualizuje twarze osób, tylko na podstawie ich genomu

Potęga algorytmów uczenia maszynowego zachwyca nas i jednocześnie często przeraża każdego dnia. Najnowsze osiągnięcie speców od AI pokazuje, jak wiele dobrego może ona wprowadzić do naszego życia.

Inżynierowie z firmy Human Longevity zainicjowali bardzo ciekawe badania. Ich celem było wyszkolenie algorytmów do tworzenia wizerunków osób, tylko na podstawie ich genomów. Efekt po prostu zadziwia i rodzi mnóstwo pytań dotyczących przyszłości możliwości wykorzystania tej technologii. Trzeba tutaj podkreślić, że firmie udało się do tej pory zgromadzić przeszło 45 tysięcy genomów.

Badania objęły grupę etniczną składającą się z 1061 osób w różnym wieku. Wszystkim ochotnikom zsekwencjonowano genomy i zebrano dane dotyczące wieku, wagi, wzrostu, koloru skóry i oczu. Następnie tę wiedzę wykorzystano jako zestaw szkoleniowy dla rozwijanych algorytmów. Ich zadaniem była analiza danych łącznie wszystkich osób, a także każdego z osobna. System miał znaleźć w ich genomach powtarzające się informacje, które mogą odpowiadać za określone cechy ludzkich twarzy.

Reklama

Gdy algorytm już został wytrenowany, zastosowano go na genomach nowych osób. Wówczas system nie miał do swojej dyspozycji danych na temat aktualnego wyglądu. Pomimo tego faktu, potrafił on w przypadku aż 8 na 10 stworzyć idealny wizerunek osoby, tylko i wyłącznie na podstawie jej genomu. To niesamowite osiągnięcie, które może stać się wstępem do powstania medycyny 2.0 i nowych metod diagnostycznych na miarę XXI wieku.

Sztuczna inteligencja wizualizuje twarze osób tylko na podstawie ich genomu. Fot. Human Longevity.

Technologia ta pozwoli stworzyć nie tylko zupełnie nowy wymiar kryminalistyki, w której tylko na podstawie próbki DNA będzie można przygotować wizerunek sprawcy, ale również przyszli rodzice będą mogli poznać twarz swojego dziecka, na długo zanim ono się urodzi, a także z wyprzedzeniem przez kolejne lata jego życia. Ale to nie wszystko.

Jako że nowe metody pozwalają wykryć groźne choroby, tylko na podstawie zdjęcia twarzy, to będzie można znaleźć w naszych DNA geny, których ekspresja odpowiada za pojawienie się najgroźniejszych chorób. Wykrywalność opracowanej przez naukowców AI jest niezwykle wysoka. Jeśli dostarczymy algorytmom większą ilość danych, więcej ludzkich genomów, to efekt będzie jeszcze lepszy. Przyszłość rozwoju technologii sztucznej inteligencji i medycyny rysuje się więc w różowych barwach.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Human Longevity/MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy