Astronomia
Nowy, spektakularny obraz jowiszowej Wielkiej Czerwonej Plamy wykonany z Juno

NASA opublikowała nowe zdjęcie największej planety Układu Słonecznego. Zostało ono wykonane przez sondę Juno w trakcie ostatniego bliskiego przelotu wokół planety. Jowisz zachwyca pięknem swojej atmosfery.

Obraz został wykonany 21 grudnia 2018 roku z odległości ok. 45 tysięcy kilometrów od gęstej atmosfery gazowanego giganta. Możemy zobaczyć na nim wciąż skrywającą przed nami mnóstwo tajemnic słynną Wielką Czerwoną Plamę, a tuż obok niej również zjawiskowy biały Owal BA, który nazywany jest również Czerwoną Plamą Junior.

Wielka Czerwona Plama to gigantyczny owal czerwonych chmur, znajdujący się na południowej półkuli Jowisza, którego średnica sięga 16 tysięcy kilometrów i szaleje od przynajmniej 350 lat. Dane z Juno wskazują, że najsłynniejsza burza w Układzie Słonecznym ma średnicę 1,3 raza większą od średnicy Ziemi, a jej podstawa znajduje się 300 kilometrów poniżej widocznego szczytu atmosfery planety.

Zjawisko to sięga 50-100 razy dalej wgłąb, niż najgłębsze oceany na Ziemi, a u swojej podstawy jest cieplejsza niż na szczycie. Wiatry w niej wiejące związane są z występującymi różnicami temperatur, a ciepło charakteryzujące podstawę plamy tłumaczy właśnie silne wiatry rejestrowane na jej szczycie.

Nowy, spektakularny obraz jowiszowej Wielkiej Czerwonej Plamy wykonany z Juno. Fot. NASA/Gerald Eichstädt/Seán Doran.

Tymczasem biały Owal BA powstał w 2000 roku, w wyniku połączenia ze sobą trzech mniejszych burz. Według najnowszych analiz naukowców odpowiedzialnych za misję sondy Juno, już za 10 lat Wielka Czerwona Plama zacznie zmieniać się w Wielkie Czerwone Koło, a za 20 lat najsłynniejszy antycyklon w Układzie Słonecznym przestanie istnieć.

Na szczęście, dzięki urządzeniu zbudowanemu przez NASA, następne pokolenia będą dysponowały najlepszej jakości obrazami tej niezwykłej planety, jej atmosfery i księżyców, jakie tylko mogliśmy zobaczyć w historii eksploracji kosmosu. Naukowcy uważają, że za kilka lat pojawią się nowe, gigantyczne zjawiska w atmosferze Jowisza, które ludzkość będzie chciała zbadać.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/Gerald Eichstädt/Seán Doran