Technologia
Facebook zbuduje kosmiczne lasery, żeby poprawić łączność satelitarną

Choć firmę Marka Zuckerberga większość z nas kojarzy głównie z najpopularniejszym serwisem społecznościowym, to jednak ma ona również wiele innych ambitnych planów, a najnowszy kryje się pod tajemniczą nazwą Atena.

A mowa o projekcie realizowanym przez należący do Facebooka podmiot PointView, który pracować ma nad kosmicznym laserami zaprojektowanymi w celu komunikacji z satelitami krążącymi po orbicie naszej planety. W teorii ma to zapewnić dużo szybszy transfer danych niż w przypadku tradycyjnej radiowej metody, przy okazji zapewniając duży wzrost bezpieczeństwa, bo przecież dużo trudniej zhakować laser.

Niestety wciąż nie mamy pojęcia, w jakim konkretnie celu chciałby wykorzystać to rozwiązanie Facebook, ale być może chodzi o dostęp do szybkiego internetu w miejscach, które go obecnie nie mają, a w konsekwencji rozszerzenie wpływów serwisu społecznościowego. Odsuwając jednak na bok te spekulacje, jakie dowody mamy na to, że PointView faktycznie pracuje nad taką technologią?

IEEE Spectrum, czyli miesięcznik wydawany przez organizację IEEE traktujący o najnowszych trendach w technologii, a także wpływie rozwoju techniki na cywilizację, pozyskał dokumenty konstrukcyjne dotyczące dwóch niezależnych obserwatoriów na szczycie Mount Wilson w Kalifornii, które miałyby zacząć powstawać już w lipcu ubiegłego roku.  

Dokładne przeznaczenie tych obserwatoriów nie zostało wprawdzie ujawnione, ale wszystkie pozostałe tropy wskazują na kosmiczne lasery przeznaczenie komunikacyjnego. Tym bardziej, że Facebook z sukcesami testował podobne rozwiązania w przeszłości, a dokumenty naukowe publikowane przez czołowych badaczy Facebooka często dotyczyły technologii laserów orbitalnych. Tak czy inaczej, wciąż nie wiemy nic na pewno i musimy czekać na kolejne doniesienia na temat projektu Atena, żeby mieć pewność, czym tak naprawdę jest.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot