Najstarsza znana nam ziemska skała została odkryta na Księżycu i wróciła na Ziemię

Na naszej planecie odkryliśmy wiele kosmicznych skał. Większość z nich przybyła do nas z głębokiego kosmosu, ale niektóre z nich pochodzą z Księżyca, a nawet Marsa. Teraz okazuje się, że ziemskie skały można spotkać na Księżycu.

Do takiego odkrycia doszło właśnie w przypadku skały przywiezionej na Ziemię przez astronautów z powierzchni Srebrnego Globu w ramach misji Apollo 14. Amerykanie zabrali z Księżyca setki kilogramów skał do badań. Wśród nich znalazła się część Ziemi, która liczy sobie tylko 500 milionów lat mniej, niż nasza planeta, czyli aż 4 miliardy lat.

Od lat 70. ubiegłego wieku, pozyskane na Księżycu skały są sukcesywnie badane przez naukowców, z wykorzystaniem coraz to nowszych technik. Okazuje się, że przez tyle lat nie zdawaliśmy sobie sprawy z faktu, że w swoich cennych zbiorach posiadamy najstarszy znany nam kawałek Ziemi, który przywieźliśmy ze Srebrnego Globu. Skała powstała na naszej planecie 20 kilometrów pod jej powierzchnią.

Reklama

Naukowcy z Curtin University, Swedish Museum of Natural History, Australian National University i Lunar and Planetary Institute w Houston sprawdzili jej skład molekularny. Zawiera ona kwarc i skaleń. Występują one powszechnie na Ziemi, ale są bardzo rzadko spotykane na Księżycu. Pewnie zastanawiacie się, w jaki sposób znalazła się na naturalnym satelicie naszej planety. Otóż jest na to bardzo prosta odpowiedź. Księżyc powstał z niektórych fragmentów Ziemi, po tym, jak uderzyła w nią wielka planetoida lub inna planeta przed miliardami lat.

Najstarsza znana nam ziemska skała została odkryta na Księżycu i wróciła na Ziemię. Fot. NASA.

Połączyła się ona z Ziemią i stworzyła jedno ciało niebieskie, a z kawałka powstał Księżyc. Dlatego odkryta na jego powierzchni skała jest częścią naszej planety i przy okazji stała się najbardziej unikalnym obiektem, jaki udało nam się odkryć poza Ziemią.

Naukowcy są pewni, że na powierzchni Księżyca znajduje się dużo więcej takich niezwykłych skał. Marzy im się zbadanie ich, gdyż taka wiedza pomoże nam wyjaśnić wielką zagadkę burzliwej historii zdarzenia, które miało miejsce ponad 4,5 miliarda lat temu. To ono nie tylko zdeterminowało późniejszy i aktualny wygląd naszej planety, ale również powstanie Księżyca oraz jego dużą rolę w funkcjonowaniu naszej planety i zjawisk na niej zachodzących.

Powrót na Srebrny Glob wydaje się świetnym pomysłem, również ze względu stworzenia tam dla naszego bezpieczeństwa pierwszej pozaziemskiej kolonii ludzkiej i wydobywania cennych surowców, ale również w celu poznania ważnych dla ludzkości wydarzeń. To one sprawiły, że Błękitna Planeta jest jedynym znanym nam we Wszechświecie miejscem obfitującym w tak wiele fascynujących form życia.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy