Militaria
Pentagon szykuje się na wojnę. Wszystko rozegra się głęboko pod ziemią

Nowa zimna wojna pomiędzy mocarstwami przenosi się już nie tylko w kosmos, ale wszystko wskazuje na to, że również głęboko pod ziemię. Najnowsze plany rządu Chin i Stanów Zjednoczonych coraz bardziej przerażają.

Niedawno światło dzienne ujrzały utrzymywane w tajemnicy przez lata przez Chińczyków plany budowy tysięcy kilometrów podziemnych tuneli i modernizacji już istniejących. Wewnątrz nich, w czasie wybuchu wojny, żołnierze będą mogli szybko i sprawnie przemieszczać sprzęt lub broń masowego rażenia (zobaczcie tutaj). Nowy wielki mur chiński ma pozwolić Państwu Środka utrzymać dominację w kwestiach handlowych w Azji i skutecznie bronić się przed zaawansowaną bronią Stanów Zjednoczonych.

Teraz dochodzą do nas wieści o tym, że podobne plany mają również Amerykanie. Od dawna krążyły pogłoski o chęci budowy przez Pentagon sieci podziemnych tuneli, w których można będzie prowadzić działania wojenne, ale teraz mamy tego potwierdzenie. Plany te trochę przerażają, bo uświadamiają nam, że wojny handlowe i o zasoby naturalne wchodzą na zupełnie nowy, niebezpieczny poziom.

Jakiś czas temu Departament Obrony USA nawiązał współpracę z kilkoma instytucjami, które za kwotę trzech milionów dolarów miały zbadać możliwości techniczne zbudowania podziemnej naddźwiękowej sieci kolejowej w Stanach Zjednoczonych. Dane na ten temat zostały utajnione, ale wszystko wskazuje na to, że rząd jednak zdecydował się kontynuować realizację tych planów.

DARPA ogłosiła bowiem dość nietypowy konkurs. W jego ramach amerykańskie firmy mają zbudować prototyp maszyny, która pozwoli niezwykle szybko budować podziemne tunele. Co ciekawe, dziury mają mieć średnicę zaledwie 10 centymetrów, ale już głębokość nawet 500 metrów. Urządzenie musi potrafić omijać przeszkody i drążyć takie wąskie tunele z prędkością aż 10 centymetrów na sekundę, czyli niezwykle szybko. Zwycięzca konkursu otrzyma od Pentagonu 11 milionów dolarów.

Pentagon szykuje się na wojnę. Wszystko rozegra się głęboko pod ziemią. Fot. MaxPixel.

Z przedstawionych zasad konkursu możemy wywnioskować, że Departament Obrony USA może planować nie tylko szybką budowę dużych podziemnych tuneli np. dla wersji militarnej naddźwiękowej kolei Hyperloop, za pomocą której będzie można szybko przewozić żołnierzy, sprzęt i broń masowego rażenia, ale również w grę mogą wchodzić wąskie tunele na potrzeby miniaturowej wersji Hyperloop do zastosowania np. w metropoliach.

Niestety, DARPA nie ujawniła większej ilości szczegółów na temat swoich planów, ale jest wielce prawdopodobnie, że udział w ogłoszonym konkursie weźmie Elon Musk ze swoją firmą The Boring Company. W końcu w tej chwili jest ona pionierem budowy podziemnych tuneli transportowych w USA, czego najlepszym przykładem jest niedawno oddany do testów system Loop pod Los Angeles. Jeśli TBC weźmie udział w konkursie, to możemy być pewni, że szef SpaceX, ciągnięty za język przez swoich fanów, zdradzi kilka smaczków na temat tego wielkiego przedsięwzięcia.

Źródło: GeekWeek.pl/US Department od Defense / Fot. MaxPixel