Medycyna
Izraelska firma jeszcze w tym roku udostępni wyjątkowo skuteczne lekarstwo na raka

Jakiś czas temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że do roku 2050 ludzkość będzie miała skuteczne specyfiki na najgroźniejsze choroby dręczące ludzkość. Najnowsze postępy w medycynie napawają nas dużym optymizmem.

Izraelska firma Accelerated Evolution Biotechnologies poinformowała, że w ciągu 12 miesięcy zaoferuje ludzkości zupełnie nowy, najskuteczniejszy do tej pory kompletny lek na raka. Ma ono zacząć działać natychmiast po podaniu go osobie chorej.  Lek ma być podawany przez kilka tygodni i cechować się minimalnymi skutkami ubocznymi. Co najważniejsze, jego cena ma być o wiele niższa od aktualnie obecnych na rynku specyfików.

Nowa metoda kuracji została nazwana MuTaTu i ma bazować na połączeniu peptydów oraz toksyn, które będą niezwykle celnie wykrywać i likwidować tylko komórki rakowe. Lek przeciwnowotworowy opiera się na tak zwanej technologii SoAP AEBi, która należy do grupy metody fagowej. Naukowcy wprowadzają DNA kodujące białko, takie jak przeciwciało, do bakteriofaga, wirusa, który infekuje bakterie. Białko jest następnie przenoszone wewnątrz faga. Później można używać tych zmodyfikowanych fagów do badania interakcji z innymi białkami, sekwencjami DNA i małymi cząsteczkami.

Zespół naukowców w zeszłym roku zdobył Nagrodę Nobla za stworzenie terapii polegające na aktywacji reakcji immunologicznej organizmu chorych pacjentów, które wcześniej zostały zablokowane przez nowotwór, aby mógł się on sam skutecznie bronić przed intruzem. Firma z Izraela tworzy coś podobnego, ale z wykorzystaniem peptydów, związkami złożonymi z dwóch lub więcej aminokwasów połączonych w łańcuch. Peptydy mają kilka zalet w stosunku do przeciwciał, w tym, że są mniejsze, tańsze i łatwiejsze do wytworzenia i regulacji.

Terapia ma być spersonalizowana pod konkretnych pacjentów i ich rodzaje raka. Zanim jednak ludzkość otrzyma kolejny potężny oręż do walki z tą chorobą, która każdego roku zabija na całym świecie miliony ludzi, lek musi przejść badania kliniczne na ludziach.

Izraelska firma jeszcze w tym roku stworzy wyjątkowo skuteczne lekarstwo na raka. Fot. Accelerated Evolution Biotechnologies.

Przedstawiciele izraelskiej firmy są spokojni o wyniki badań i pełni nadziei, a to ze względu na wcześniejsze eksperymenty prowadzone na myszach. Wykazały one pełną skuteczność opracowanej przez nich terapii. Hamowała ona wzrost komórek rakowych u myszy aż do ich wyeliminowania, i to bez żadnego negatywnego wpływu na zdrowie i jakość życia gryzoni.

Badania kliniczne mają rozpocząć się za kilka miesięcy. Wtedy też pierwsze wybrane przez lekarzy osoby chorujące na różne odmiany raka będą miały szansę na całkowite wyleczenie i powrót do normalnego życia, jakie prowadziły przed chorobą. To wszystko brzmi zbyt pięknie, by mogło być prawdziwe, ale czas zweryfikuje wielkie plany naukowców.

Jeśli testy przebiegną pomyślnie, to możemy spodziewać się, że w ciągu kilku lat terapia MuTaTu firmy Accelerated Evolution Biotechnologies trafi do szpitali i zacznie realizować piękną wizję snutą przez Światową Organizację Zdrowia. Oprócz raka, prawie na ukończeniu znajdują się też skuteczne lekarstwa na wirus zika, ebolę, polio i malarię.

Źródło: GeekWeek.pl/Forbes / Fot. MaxPixel