Sport
Medale dla sportowców Igrzysk Olimpijskich w Tokio powstaną z części smartfonów

Nadchodzące wielkimi krokami Igrzyska Olimpijskie w Japonii, które będą miały miejsce już w 2020 roku, mają przyćmić swoim rozmachem i niesamowitymi pomysłami na miarę XXI wieku, wszystkie historyczne imprezy.

Wiemy już, że ambasadorem IO został Son Goku, a teraz dowiadujemy się o pro-ekologicznej stronie tego wielkiego przedsięwzięcia ze świata sportu. Otóż wszystkie medale olimpijskie mają powstać z recyklingu smartfonów. Jako że w każdej elektronice znajdują się metale szlachetne takie jak: nikiel, złoto, srebro lub platyna, Japończycy chcą zebrać dziesiątki tysięcy zepsutych i niepotrzebnych smartfonów, a następnie wydobyć z nich aż 7 ton metalu, w tym 30 kilogramów złota, 4100 kilogramów srebra i blisko 2700 kilogramów brązu.

Mówimy tu o zebraniu drogocennych kruszców na potrzeby stworzenia z nich aż 5 tysięcy medali. Organizatorzy poinformowali już, że przez ostatnie 3 lata udało im się w pełni zrealizować swój niezwykły projekt, pierwszy taki w historii tego typu imprez. Pomogły w jego realizacji aż 2,5 tysiąca specjalnych punktów, w których można było zostawić swój kochany gadżet z myślą o wsparciu tej szczytnej idei.

Akcja zaskoczyła nie tylko pomysłodawców projektu, ale samych Japończyków. W sumie udało się zebrać aż blisko 48 ton sprzętu elektronicznego. Jeden z krajowych operatorów wsparł akcję oddając aż 5 milionów smartfonów, które zostały pozostawione w salonach sprzedaży przez klientów.

Medale dla sportowców Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą pochodziły z recyklingu. Fot. Pexels.
Wydobycie z nich metali szlachetnych wcale nie jest takim trudnym zadaniem, ponieważ ze zwykłego iPhone' a od Apple można pozyskać 0,034 grama złota i 0,34 grama srebra. Gdy będziemy mieli do dyspozycji miliony takich urządzeń, to robią się z tego spore kilogramy. Najważniejsze jednak, że Olimpijczycy za swoje sukcesy otrzymają niezwykłe medale, w których stworzenie miało wkład miliony Japończyków.

Źródło: GeekWeek.pl/PhoneArena / Fot. Pexels/IOC