Technologia
Rewolucyjny materiał odmieni nie do poznania życie ludzi uprawiających sporty

Możemy być dosłownie o krok od dużej rewolucji dla sportowców, jak choćby maratończyków lub osób zajmujących się wspinaczką wysokogórską, a wszystko za sprawą innowacyjnego, aktywnego materiału przyszłości.

Naukowcy z University of Maryland (UMD) stworzyli właśnie materiał, który potrafi automatycznie regulować ilość ciepła, jaka przez niego przechodzi. Jeśli warunki są gorące i wilgotne, jak te przy pocącym się ciele, materiał pozwala ciepłu na wydostanie się na zewnątrz. Jeżeli zaś jest chłodno i sucho, nie pozwala na uciekanie ciepła na zewnątrz, dobrze grzejąc użytkownika.

Materiał został stworzony ze specjalnie stworzonej przędzy, która reaguje na ciepło i wilgotność. W ciepłych i wilgotnych warunkach, kiedy przędza jest gorąca albo mokra, zapada się w ciasne węzełki, tworząc otwory do wydalenia ciepła. Odwrotny proces zachodzi w chłodnych warunkach, kiedy to włókna się rozszerzają, żeby zapobiec utracie ciepła. - Działa to mniej więcej jak przełącznik do regulacji ciepła, ale automatycznie dopasowujący termiczny komfort do warunków pogodowych - twierdzi YuHuang Wang, profesor chemii i biochemii i jeden z korespondencyjnych autorów badań.

Co prawda już dziś korzystamy z odzieży termicznej podczas aktywności fizycznej, ale w przypadku nowego materiału, nawet nie zdążymy zauważyć potrzeby schłodzenia lub ogrzania, bo materiał zrobi to za nas w odpowiednim momencie. Co równie istotne, przędza wykorzystana do stworzenia materiału, może być normalnie tkana, prana i farbowana, więc nie wymaga jakiejś specjalnej obróbki.

Jak twierdzi jeden z obserwatorów, Ray Baughman z University of Texas: - Ta nowatorska praca przynosi ekscytujące informacje na temat poprawiających komfort materiałów. Oczywiście znamy już materiały zmieniające porowatość, reagując na ciepło lub pot, a także takie przepuszczające promieniowanie podczerwone, ale do tej pory nikt nie połączył ich w jeden, automatycznie reagując na panujące warunki atmosferyczne.

Naukowcy stworzyli próbkę materiału, którą przekazali jednej z firm produkujących ubrania na testy, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już za 2 lata może być on stosowany komercyjnie.

Źródło: GeekWeek.pl/geek.com