Styl życia
Programista odkrył lukę w oprogramowaniu bankomatu i pobrał z niego milion dolarów

Niestety, wybitnie uzdolniony Chińczyk dłużej nie będzie się mógł nim cieszyć, bo właśnie został aresztowany, chociaż cała sprawa miała miejsce w 2016 roku. Do tej pory jednak zdążył wydać sporą część tej astronomicznej kwoty.

W 2016 roku Qin Qisheng, 43-letni pracownik centrum rozwoju technologicznego banku Huaxia Bank, odkrył lukę w bankowym systemie operacyjnym. Ta sprawiała, że wypłaty gotówki dokonywane o godzinie 24.00 nie były rejestrowane i pozwalała mężczyźnie wypłacać pieniądze bez aktywacji alarmu.

Między 2016 i 2018 rokiem Qisheng pobierał od 5 do 20 tysięcy juanów z wewnętrznego konta banku wykorzystywanego do celów testowanych, co pozwoliło mu zgromadzić prawdziwy majątek szacowany na 1 milion dolarów. Co więcej, w żadnym momencie nie zdecydował się poinformować przełożonych o wykrytym błędzie, a wpadł tylko przez czujność oddziału pomocniczego, który zaalarmowała dziwna aktywność na wspomnianym koncie.

Co w tym wszystkim najciekawsze, kiedy mężczyzna został złapany, bank nie chciał wcale wnosić przeciw niemu zarzutów i prosił policję o uznanie, że Qisheng testował lukę w systemie i jeśli tylko odda całą gotówkę, umorzenie całej sprawy.

Niestety organy ścigania były innego zdania i uznały, że nie można bezkarnie popełniać przestępstw. Mężczyzna został wiec uznany winnym kradzieży, skazany na 10.5 roku więzienia oraz ukarany grzywną w wysokości 16 tysięcy dolarów. Bank naprawił też lukę, żeby nie kusić innych przedsiębiorczych osób...

Źródło: GeekWeek.pl/geek.com