Życie na Ziemi było powszechne 3,5 miliarda lat temu. Nowe badania zaskakują

Błękitna Planeta jest jedynym znanym nam obecnie ciałem niebieskim przemierzającym otchłań kosmosu, który zamieszkują niezliczone gatunki fauny i flory. Teraz wiemy, że życie to pojawiło się znacznie szybciej, niż sądziliśmy.

Okazuje się, że nowe badania skupiające się na metabolizmie mikrobiologicznym w izotopach siarki pozwoliły nam odkryć powszechne istnienie różnych form życia w oceanach sprzed 3,5 miliarda lat, czyli obecne było już zaledwie miliard lat po powstaniu naszej planety. Takie wieści wzmacniają w nas przekonanie, że skoro życie uformowało się tak szybko, to może być powszechne w całym Wszechświecie.

Niestety, tego nie wiemy, ale pewne jest, że by mogło powstać i opanować całą planetę, potrzebne są sprzyjające ku temu warunki środowiskowe. Takie pojawiły się na Ziemi miliardy lat temu. Odkrycia dokonano analizując stabilne izotopy siarki. Metoda ta jest podobna do datowania na podstawie rozpadu węgla 12C i 13C. Tyle, że w przypadku izotopów siarki, można sięgnąć znacznie dalej w przeszłość.

Reklama

Minerały siarczkowe żelaza są idealnym zapisem historii życia na naszej planecie. Fot. Yuichiro Ueno/ELSI.

W badaniu wykorzystano stabilne izotopy, 32S (z 16 neutronami), 33S (z 17 neutronami) i 34S (z 18 neutronami), które zostały pozostawione przez mikroorganizmy w procesie Siarczany były wykorzystywane przez bakterie jako paliwo. Efektem ubocznym procesu ich metabolizmu była produkcja siarczku. To właśnie on pozostaje w zapisach geologicznych, a jego zależności izotopowe zmierzyć można w minerałach siarczkowych żelaza: FeS2.

To wspaniałe wieści, że życie kwitło na Ziemi już 3,5 miliarda lat temu. Niedawno doszły do nas słuchy, że najprawdopodobniej miliardy lat temu jakieś formy życia mogły rozwijać się również na Marsie i Wenus, najbliższych nam planetach. Wówczas panowały tam idealne ku temu warunki. Dziś Czerwona Planeta jest jałową pustynią, a na Bliźniaczce Ziemi panuje efekt cieplarniany.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Yuichiro Ueno/ELSI/MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy