Technologia
Przyszłość jest już dziś! Powstał grafen, który można kształtować jak plastelinę

Jak dobrze wiemy, pomimo wielkich przyszłościowych planów, nie zostaniemy ostatecznie grafenowym królestwem, ale nie przeszkadza to oczywiście w obserwowaniu panujących w tym zakresie trendów.

Na temat grafenu powiedziano już wiele, obiecując jego niekończące się zastosowania, jak zatrzymywanie pocisków, uzdatnianie wody czy dostarczanie zielonej energii, ale jak na razie wszystko pozostaje w sferze marzeń, bo stosowanie tego materiału na szeroką skalę wciąż jest nieopłacalne.

Nie zmienia to jednak faktu, że naukowcy wciąż znajdują kolejne zalety grafenu, dzieląc się z nami swoimi odkryciami. Najnowsze z nich pochodzą z Northwestern University, którym udało się stworzyć grafen plastyczny i łatwy w kształtowaniu niczym plastelina, co pozwala tworzyć z niego dosłownie dowolne kształty.

Jest to duża zmiana w stosunku do klasycznej formy, która jak wiemy przybiera formę cienkiego arkusza węglowego (grubość jednego atomu) o niesamowitej wytrzymałości, niskiej wadze i świetnym przewodzeniu elektrycznym. Co ciekawe, w całym procesie dużą rolę odgrywa woda, dzięki czemu łatwiejsze będą również przechowywanie i transport materiału, który normalnie jest podatny na spalanie czy wybuchanie.

Jak twierdzi Jiaxing Huang, profesor Northwestern University i główny autor badań: - Moim marzeniem jest zmiana opartych na grafenie arkusze w szeroko dostępny, łatwy do użycia inżynieryjny materiał, jak plastik, szkło czy stal. Mam nadzieję, że Go Dough zainspiruje innych do szukania nowych materiałów opartych na grafenie, dokładnie tak jak klasyczna plastelina pobudza wyobraźnię i kreatywność najmłodszych.

Źródło: GeekWeek.pl/NewAtlas / Fot. Northwestern University