Militaria
Pentagon zamówił technologie, które wyślą współczesne samoloty i rakiety do lamusa

Departament Obrony USA w końcu ujawnił swoje plany na rozwój przemysłu kosmicznego, lotniczego i systemów obrony kraju. Futurystyczne pojazdy osiągające 30 tysięcy km/h, materiały wytrzymujące 2200 stopni Celsjusza i...

Wszystko ma pojawić się w armii już za 4 lata. Stany Zjednoczone zamierzają wyprzedzić swoją konkurencję o całe lata świetlne. Projekt agencji DARPA o wdzięcznej nazwie MACH ma odmienić nie do poznania również przemysł kosmiczny. Nowej generacji kompozyty ceramiczne mają pozwolić zupełnie odmienić podejście do budowy rakiet i statków kosmicznych na potrzeby nowej ery eksploracji kosmosu oraz misji na Księżyc i Marsa.

W tej chwili największą zmorą rozwoju technologii lotniczych są materiały, które nie wytrzymują potężnych obciążeń i temperatur występujących w atmosferze w lotach naddźwiękowych i hipersonicznych. Materiały przyszłości mają to wąskie gardło wyeliminować, wytrzymując temperatury rządu 2200 stopni Celsjusza, skutecznie rozpraszając ciepło i odprowadzając je z efektownością aż 1500 W na centymetr kwadratowy. Największe zainteresowanie rządu skupione jest jednak wokół budowy nowych rakiet balistycznych i pojazdów hipersonicznych zdolnych do szybkiego uderzenia jądrowego w dowolny cel na powierzchni Ziemi.

Pentagon zamówił technologie, które wyślą współczesne samoloty i rakiety do lamusa. Fot. DARPA.

W pierwszej połowie lat 20. armia ma mieć do dyspozycji kilka pojazdów, które w trakcie lotu z prędkością nawet 30 tysięcy km/h, będą mogły dowolnie manewrować w powietrzu. Do tej pory nie było to możliwe lub było to znacznie ograniczone. Teraz się to zmieni. Amerykanie chcą wyprzedzić w tej kwestii Chińczyków, który od kilku lat testują już z powodzeniem swoje pojazdy hipersoniczne.

Najważniejsze jednak, że nowe materiały przyszłości wniosą wiele świeżości do prywatnego sektora przemysłu kosmicznego. Z tych świetnych wieści najbardziej cieszy się firma SpaceX. Rząd udostępni swoim partnerom nowe technologie, które pozwolą im jeszcze mocniej obniżyć koszty misji orbitalnych i kosmicznych. Będzie miało to niebagatelne znacznie w przypadku kolonizacji Księżyca i Marsa.

Źródło: GeekWeek.pl/DARPA / Fot. DARPA