Technologia
Hongkong testuje nowoczesne rozwiązania dla inteligentnych więzień XXI wieku

Nadajniki w bransoletach, monitoring wideo i roboty wykrywające narkotyki, to tylko niektóre z pomysłów, jakie właśnie sprawdzane są w lokalnych więzieniach, by zapewnić wszystkim większe bezpieczeństwo.

Jak donosi właśnie South China Morning Post, w więzieniach w Hongkongu testowane są właśnie najnowocześniejsze rozwiązania, które mają sprawić, że jednostki te będą zdecydowanie bezpieczniejsze i jeszcze sprawniej działające. Lokalny komisarz ds. więziennictwa, Danny Woo Ying-min, twierdzi, że nowe sposoby pozwolą lepiej wykrywać nietypowe zachowania czy próby samookaleczeń, a także skuteczniej zarządzać placówkami.

Inicjatywa inteligentnego więzienia zakłada wyposażenie osadzonych w nadajniki w bransoletach na styl opasek fitnessowych, które będą informować o lokalizacji i aktywności, m.in. pulsie. W niektórych miejscach pojawi się też nowy system wideomonitoringu, który potrafi zidentyfikować odbiegające od normy zachowania, walki i próby zrobienia krzywdy sobie lub innym więźniom.

Co więcej, testowane są również roboty, które będą szukać narkotyków w odchodach więźniów - 125 tysięcy dolarów to cena, jaką lokalne służby są w stanie zapłacić, żeby odsunąć pracowników więzień od tej przykrej czynności. I chociaż wszystko to ma służyć poprawie bezpieczeństwa, już pojawiają się głosy sugerujące, że to zbytnie naruszenie prywatności osadzonych, bo nowe metody mocno ingerują w ich funkcjonowanie.

Skąd ten pomysł? Monitoring zakłada umieszczenie kamer również w łazienkach, a opaski śledzące aktywność sprawiają, że strażnicy nie muszą widzieć osadzonego, żeby wiedzieć, gdzie jest, co tworzy poczucie wiecznego śledzenia i obserwacji. Czy jednak służby w Hongkongu mają zamiar się tym przejmować? Mało prawdopodobne, bo wystarczy wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych często tworzy się kopie rozmów telefonicznych osadzonych, bez ich zgody, a a Brytyjczycy rozważali kiedyś wszczepianie więźniom implantów RFID.

Źródło: GeekWeek.pl/engadget