Astronomia
Gateway Foundation zbuduje na orbicie stację kosmiczną ze sztuczną grawitacją

Prywatny sektor przemysłu kosmicznego rozwija się w szybkim tempie. Nie powinien więc dziwić fakt, że coraz więcej firm zamierza tworzyć instalacje kosmiczne, które dotychczas mogły być realizowane tylko przez mocarstwa.

Jedną z firm, która ma bardzo ambitne plany związane z kosmos jest Gateway Foundation. Jej twórcy i osoby w nią zaangażowane planują budowę stacji kosmicznej nowej generacji. Jej mieszkańcy mogliby na jej pokładzie żyć zupełnie tak, jak odbywa się to na Ziemi, czyli z dobrodziejstwem w postaci grawitacji. Jej brak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) prowadzi do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Ludzki organizm ewoluował w warunkach ziemskich i takie też trzeba mu zapewnić w kosmosie. Przynajmniej taki cel mają ludzie z projektu Gateway Foundation.

Nowa stacja będzie nosiła nazwę Von Braun na cześć słynnego, nazistowskiego naukowca, który po zakończeniu II wojny światowej odegrał ogromną rolę w rozwoju amerykańskiego przemysłu kosmicznego. Obiekt będzie wyglądał zupełnie inaczej od ISS. Powstanie na bazie pierścienia, a moduły mieszkalne będą znajdowały się po jego zewnętrznej stronie, by rotująca instalacja mogła wytworzyć w nich sztuczną grawitację, dokładnie taką, jaka występuje na naszej planecie. Inżynierowie pragną, by do każdego z modułów mogły cumować statki kosmiczne. Oczywiście wszystkie moduły i reszta obiektu będą ze sobą połączone korytarzami. Ma to pozwolić na swobodne przemieszczanie się mieszkańców kosmicznego domu.

Gateway Foundation chce zbudować stację już na ziemskiej orbicie, by maksymalnie obniżyć koszty. Najpierw powstaną tam fabryki, w których za pomocą drukarek 3D będą tworzone poszczególne elementy instalacji, a następnie będą one składane przez specjalnie do tego zaprojektowane roboty. Budowa obiektu będzie w całości finansowana nie tylko przez specjalną loterię i inwestorów, ale też przez bogatych kosmicznych turystów, którzy będą mogli zamieszkać na jej pokładzie przez jakiś czas lub nawet na stałe, a za ten luksus płacić grube miliony dolarów.

W najbliższych latach, gdy za sprawą szefa Amazonu i grupy Virgin kosmiczna turystyka stanie się czymś naturalnym i dostępnym dla wielu zamożnych ludzi zamieszkujących naszą planetę, zainteresowanie podróżami zacznie mocno wzrastać, co przełoży się na ogromne inwestycje prywatnych firm. Dzięki temu w końcu zaczną się realizować piękne wizje rodem z filmów sci-fi dotyczące budowy wielu stacji i portów kosmicznych, a nawet baz na obiektach przemierzających Układ Słoneczny.

Źródło: GeekWeek.pl/Gateway Foundation / Fot. Gateway Foundation