Mobile
Nokia 9 Pureview z aż 5 aparatami, czyli udany powrót do fotograficznych tradycji

W końcu doczekaliśmy się oficjalnej prezentacji urządzenia, które było obiektem przecieków od miesięcy, a mianowicie pierwszego smartfona na świecie wyposażonego aż pięć świetnych aparatów.

A mowa oczywiście o modelu Nokia 9 Pureview, który zdaniem producenta ma przenieść mobilną fotografię na zupełnie nowy poziom. Wszystko za sprawą pięciu aparatów z optyką ZEISS Optics, które jednocześnie rejestrują obraz, współpracując z dedykowanym układem obliczeniowym i zaawansowanymi algorytmami programowymi. Dwie kamery rejestrują obraz w kolorze, natomiast pozostałe trzy odpowiedzialne są za rejestrację obrazów monochromatycznych. Wszystkie mają rozdzielczość 12 MP (f/1.82), a z przodu czeka 20 MP kamerka do selfie.

Czujniki kolorowe zapewniają wierne odwzorowanie barw, a monochromatyczne współpracują ze sobą w celu zebrania 10 razy większej ilości światła niż w przypadku pojedynczego czujnika. Każdy obiektyw działa we współpracy z pozostałymi, aby w ten sposób gromadzić dane o jasności i głębi sceny. W ten sposób entuzjaści fotografii otrzymują zdjęcia o szerokim zakresie tonalnym, ze znakomicie odwzorowanymi detalami i to zarówno w jasnym świetle słonecznym, jak i w ciemnych scenach.

Nokia 9 Pureview jest w stanie zarejestrować aż 1200 warstw głębokości dla każdego ujęcia, zapisując dane w formacie RAW/DNG, dzięki temu łatwo poddać zdjęcie zaawansowanej edycji przy użyciu Adobe Photoshop Lightroom czy usłudze Google Photos. Oparty na dedykowanym chipsecie proces rejestrowania zdjęć pozwala zaś na pełną kontrolę nad obrazem, a to dzięki zaktualizowanemu interfejsowi Pro Camera. Unikalne tryby fotografowania, takie jak natywna fotografia czarno-biała lub fotografia poklatkowa wspomagane są przez sztuczną inteligencję.

Możliwości fotograficzne to jednak nie wszystko, bo Nokia 9 Pureview jest flagowcem pełną gębą, który wyposażono w układ Qualcomm Snapdragon 845 z grafiką Adreno 630, 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane. Wyświetlacz to zaś 5,99-calowy pOLED PureDisplay o rozdzielczości QHD+ i proporcjach 18:9 z obsługą technologii HDR10, który nie ma żadnych otworów i posiada zintegrowany czytnik linii papilarnych oraz jest chroniony szkłem Corning Gorilla Glass 5. Generacji. Za czas pracy odpowiada natomiast bateria o pojemności 3320 mAh ze wsparciem dla technologii szybkiego ładowania i bezprzewodowego ładowania Qi. Nokia 9 Pureview jest już dostępna w sprzedaży w kolorze Midnight Blue, a jej sugerowana cena wynosi 699 USD.

Źródło: GeekWeek.pl/Nokia/Fot. Nokia