Technologia
Oto HoloLens 2, czyli gogle holograficzne, które uczynią z nas cyborgów

Na targach elektroniki MWC 2019 pojawiło się drugie wcielenie gogli HoloLens od Microsoftu. Koncern zapowiada, że nowy gadżet odmieni nie do poznania misje wojskowe, sale operacyjne i biura architektoniczne.

HoloLens 2 są bardziej kompaktowe i komfortowe od swojego poprzednika. Można je nosić całymi godzinami z prawdziwą przyjemnością i w ogóle nie chcieć ich ściągać. I co najważniejsze, oferują znacznie większe możliwości przeniesienia swoich użytkowników do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, przy czym zapewnią o wiele większą interakcję z holograficznymi obiektami.

Microsoft informuje, że gogle zapewniają teraz znacznie szersze pole widzenia i lepszą jakość generowanych obiektów, a to za sprawą nowych wyświetlaczy, które oferują rozdzielczość 2K na każde oko i gęstość holograficzną na poziomie 47 pikseli na stopień. Dzięki temu teraz można bez problemu odczytać czcionki o wielkości 8 punktów.

HoloLens 2 są mniejsze i lżejsze, ale jednocześnie posiadają większe baterie, szybszy procesor, więcej pamięci RAM i usprawniony system obrazowania holograficznego. Teraz gadżet potrafi lepiej śledzić wzrok i ręce osoby, która go użytkuje. Moc zapewnia nowy procesor Qualcomm Snapdragon 850, a system obliczeniowy bazuje na zaawansowanym AI stworzonym przez Microsoft.

To wszystko ma pozwolić odmienić nie do poznania życie żołnierzy na polach walki, lekarzy na salach operacyjnych, inżynierów w trakcie inspekcji systemów, budowlańców w trakcie wznoszenia obiektów i uczniów szkół, którzy będą mogli zdobywać z ich pomocą cenną wiedzę na miarę XXI wieku.

Gigant z Redmond wierzy, że gogle HoloLens staną się urządzeniem, które wyeliminuje smartfony i resztę urządzeń mobilnych. To one uczynią z nas cyborgów, pozwolą na szybką komunikację, rozszerzą zdolności interakcji z otoczeniem za pomocą mieszanej rzeczywistości oraz poszerzą horyzonty, dzięki połączeniu z globalną siecią i chmurami obliczeniowymi.

Wszystko brzmi pięknie i wielu czeka na takie cudowne czasy, ale na razie musimy zejść na ziemię, bo to nieco odległa przyszłość. Powrót do szarej rzeczywistości przyspiesza również cena, która została określona przez Microsoft na poziomie 3500 dolarów. Same gogle to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że są one tylko holograficznym wyświetlaczem, a cała ich potęga tkwi w oprogramowaniu, które trzeba na ich potrzeby stworzyć, by można było w pełni wykorzystać ich potencjał.

Miejmy nadzieję, że w ich popularyzacji pomoże amerykańska armia, lekarze, architekci i inżynierowie. Przypomnijmy, że HoloLens 2 trafią na pewno do żołnierzy. Pentagon zaczyna inwestować w technologie przyszłości rodem z filmów sci-fi. Zapowiedział, że zaawansowane hełmy wyposażone w gogle rozszerzonej rzeczywistości pojawią się u 100 tysięcy żołnierzy. Sprzęt będzie wykorzystywany zarówno podczas treningów, jak i na misjach specjalnych na prawdziwych polach walki całego świata.

Źródło: GeekWeek.pl/Microsoft / Fot. Microsoft