Mobile
Nubia Alpha, czyli od teraz smartfony nosimy na ręce. Innowacja dla aktywnych

Nie da się ukryć, że elastyczne wyświetlacze to największy trend tegorocznych targów MWC w Barcelonie, ale jak się właśnie okazuje, nie wszyscy producenci poszli w składane smartfony. Co powiecie na bransoletki na rękę?.

Taki właśnie model zaprezentowała marka Nubia, ale Alpha nie powinna być dla nikogo większym zaskoczeniem, bo producent chwalił się tym pomysłem już jakiś czas temu, choćby na IFA 2018. Niestety wtedy można było tylko na nią popatrzeć i nie było szans sprawdzić jej w akcji, więc tak na dobrą sprawę nie wiadomo było nawet, czy to działa. Teraz okazuje się, że działa i to całkiem sprawnie - na tyle dobrze, że jeszcze w tym roku trafi na sklepowe półki.

Jeżeli jednak nie bardzo wiecie o czym mowa, to już tłumaczymy, że chodzi o zakrzywiony smartfon w formie opaski czy bransolety. Oznacza to oczywiście nieco okrojone możliwości, ale z drugiej strony mamy do czynienia z bardzo wygodnym gadżetem, który w wielu sytuacjach z pewnością będzie nawet wygodniejszy niż klasyczny smartfon. Przy okazji MWC poznaliśmy nawet część specyfikacji urządzenia, którą rozpoczyna 4-calowy elastyczny panel OLED wytwarzany przez branżowych specjalistów z Visionox.

Na wierzchu ekran jest chroniony przez wytrzymały i odporny na działanie temperatur polimer o nazwie Poliimid, a całość jest wodoodporna. W środku mamy zaś hardware typowy raczej dla inteligentnych zegarków niż smartfonów, czyli Qualcomm Snapdragon Wear 2100, 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci na dane i baterię o pojemności 500 mAh (1-2 na jednym ładowaniu), ale zdaniem Nubii w tym przypadku będzie on zupełnie wystarczający.

Poza tym, możemy liczyć na łączności Bluetooth i WiFi, wsparcie dla 4G eSIM, aparat 5 MP i specjalnie przygotowany system operacyjny, obsługiwany za pomocą komend głosowych i gestów, bez konieczności dotykania urządzenia. Mówiąc krótko, mamy do czynienia raczej z ciekawym gadżetem i dodatkiem do smartfona niż sprzętem, który go zastąpi, ale całość i tak zapowiada się bardzo ciekawie. Do sprzedaży trafić mają trzy wersje - Bluetooth za 449 EUR, 4G eSim za 549 EUR oraz 4G eSim z pokryciem 18-karatowym złotem za 649 EUR.

Źródło: GeekWeek.pl/engadget / Fot. Nubia/Clipset