Przyroda
Australijski gryzoń oficjalnie pierwszą śmiertelną ofiarą zmian klimatycznych

Wygląda na to, że dożyliśmy czasów, w których nasz destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne zbiera pierwsze śmiertelne żniwo. Australijczycy muszą bowiem pożegnać się ze szczurzynkiem koralowym.

Australijski rząd właśnie potwierdził oficjalnie, że popularny kiedyś na wyspie gatunek szczura uległ wymarciu. Zdaniem naukowców szczurzynek koralowy (Melomys rubicola) jest pierwszym potwierdzonym gatunkiem ssaka, który wyginął na skutek zmian środowiskowych spowodowanych działalnością człowieka, a konkretniej wzrostu poziomu morza związanego z ociepleniem klimatu.

Gryzoń występował endemicznie na Bramble Cay, wysepce w Cieśninie Torresa i po raz pierwszy został opisany naukowo w 1924 roku przez O. Thomasa. Niestety przez ostatnie 10 lat nikt go nie widział, dlatego australijski rząd zdecydował się oficjalnie zmienić jego status z zagrożony wyginięciem na wymarły, a ogłoszenie zostało poczynione przez Minister Środowiska, Melissę Price.

Oczywiście dla naukowców nie jest to żadne zaskoczenie, bo ich zdaniem już trzy lata temu mogliśmy mówić o całkowitym wyginięciu, chociaż wcześniej podjęto próby ratowania gatunku. W 2016 roku starano się opracować plan rozmnażania szczurzynka koralowego, ale misja ratunkowa poległa: - W tym czasie było już jasne, że potrzebny był plan ratunkowy, ale niestety było już za późno - twierdził Ian Gynther z Queensland Department of Environment and Heritage Protection.

Zmiany klimatu mocno dotknęły rafy koralowe, choćby za sprawą nawracających sztormów, które zniszczyły źródła pożywienia szczurzynka, co stało się dużo szybciej niż ktokolwiek przypuszczał. Co więcej, ostatni przedstawiciele gatunku mogli zostać po prostu zmyci z powierzchni wyspy za sprawą podnoszącego się poziomu wody. Australijskie władze postanowiły wykorzystać to smutne wydarzenie, aby zwrócić uwagę wszystkich na fakt, że zbieramy właśnie żniwo zmian klimatycznych, jakie sami powodujemy.

Źródło: GeekWeek.pl/geek.com/Fot. Wikimedia Commons