Motoryzacja
Goodyear AERO, czyli idealna opona do latających samochodów przyszłości

Producenci urządzeń elektronicznych mają swoje targi CES, na których prezentują swoje nowinki technologiczne, a branża motoryzacyjna z uwagą śledzi wszelkie doniesienia z Salonu Samochodowego w Genewie.

Pisaliśmy Wam już o elektrycznym hipersamochodzie Pininfarina Battista zaprezentowanym przez Automobili Pininfarina, który może rozwinąć prędkość 350 km/h, ale to jeszcze nie wszystko. Goodyear poszedł jeszcze o krok dalej i pochylił się nad koncepcją samochodów przyszłości, które jego zdaniem będą latać i zaprezentował specjalne dedykowane im opony.

Goodyear AERO, bo o nich właśnie mowa, to tak naprawdę rozwiązanie dwa w jednym. Co prawda powstało z myślą o automatycznych latających samochodach, ale koncept zakłada również klasyczną jazdę po drodze. Struktura bez elementów pneumatycznych jest elastyczna i mocna, by amortyzować wstrząsy podczas jazdy, ale zapewnić ma jednocześnie odpowiednią siłę wznoszącą.

Producent wspomina również o takich elementach, jak wysokie prędkości obrotowe, gwarantowane przez magnetyczny napęd, czujniki monitorujące warunki drogowe i stan zużycia opony czy procesor sztucznej inteligencji. Poza tym, chociaż mamy do czynienia z rozwiązaniem przyszłości, to jego niektóre elementy są przez producenta opracowywane już dziś i mogą wkrótce trafić również do klasycznych samochodów.

Jak twierdzi Chris Helsel, Chief Technology Officer w Goodyear: - Przez ponad 120 lat Goodyear obsesyjne podążał za innowacjami i wynalazkami, współpracują z pionierami branży motoryzacyjnej. Z wieloma firmami patrzącymi na niebo jak na odpowiedź na wyzwania miejskiego transportu i przeludnienie, podjęliśmy pracę nad zaawansowanymi architekturami i materiałami, które doprowadziły nas do rozwiązania, które może służyć zarówno jako opona do klasycznej jazdy, jak i autonomicznych latających aut.

Źródło: GeekWeek.pl/goodyear/Fot. goodyear