Astronomia
Wielki sukces pierwszej misji załogowej kapsuły Dragon-2 od SpaceX

Wszyscy Amerykanie, NASA i fani przemysłu kosmicznego mogą być dumni z osiągnięć ludzi pracujących dla firmy SpaceX. Dzięki ich ciężkiej pracy na naszych oczach maluje się nowa historia lotów załogowych na ziemską orbitę.

Misja eksperymentalna kapsuły Dragon-2, w trakcie której odbyła ona podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a następnie powróciła na Ziemię, przebiegła perfekcyjnie. Lądowanie nastąpiło wczoraj (08.03) o 14:45 czasu polskiego. SpaceX poinformowało, że w trakcie lądowania otworzyły się dwa zestawy spadochronów, które wyhamowały kapsułę do bezpiecznej prędkości i pozwoliły jej miękko wylądować na wodach Oceanu Atlantyckiego. W pobliżu miejsca wodowania znajdowały się dwa statki i dwa zespoły ratunkowe poruszające się na pontonach.

Kapsuła Dragon-2 została przejęta przez statek Go Searcher, należący do SpaceX, ok. 300 kilometrów od wybrzeża i zostanie bezpiecznie przetransportowana do portu na przylądku Canaveral. Pomyślny przebieg całej misji oznacza, że jeszcze w tym roku loty załogowe na orbitę będą realizowane ponownie, po 8 latach przerwy, z terytorium Stanów Zjednoczonych. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas jeszcze jedna misja eksperymentalna.

Będzie ona polegała na teście systemu ewakuacyjnego astronautów, gdyby w trakcie lotu w kosmos doszło do awarii. Oczywiście, na pokładzie kapsuły również nie będzie astronautów. Ma ona odbyć się w drugim kwartale tego roku. Jeśli wszystkie zaplanowane testy przebiegną pomyślnie, to pierwsi astronauci, Douglas Hurley i Bob Behnken, polecą Dragonem-2 do ISS jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Przypomnijmy, że na pokładzie kapsuły Dragon-2, podczas lotu na ziemską orbitę znajdowało się 200 kilogramów zapasów dla mieszkańców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), manekin o imieniu Ripley nadanemu na cześć bohaterki filmowej serii „Obcy” oraz pluszowa maskotka przypominająca naszą planetę (zobaczcie tutaj).

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/NASA / Fot. SpaceX/NASA