Astronomia
Chińczycy zbudują najpotężniejszą rakietę w historii. Ma konkurować z SuperHeavy i SLS

Chińczycy skrupulatnie realizują swój ambitny plan zawładnięcia ziemską orbitą, Księżycem, Marsem i bogatymi w surowce planetoidami. Mają im w tym pomóc najpotężniejsze rakiety, jakie powstaną w historii ludzkości.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna ogłosiła plan budowy najpotężniejszej rakiety w historii ludzkości. Według planu, ma ona być zdolna do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską od 140 do nawet 160 ton ładunku.

Oznacza to, że nie tylko będzie dysponowała większymi zdolnościami od słynnej rakiety Saturn V, która brała udział w załogowych misjach Apollo na Srebrny Glob, ale również ponad 2 razy mocniejsza od Falcona Heavy (64 tony na LEO) i nieco mocniejsza od nadchodzącej SuperHeavy od SpaceX (100 ton na LEO) i Space Launch System od NASA (130 ton na LEO).

Rakieta Długi Marsz-9, bo o niej mowa, ma wejść do służby w połowie lat 20. XXI wieku. Jej starty będą odbywały się, prawdopodobnie, z kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan. Według najnowszych planów, ma mieć ona 93 metry długości, 10 metrów średnicy oraz cztery potężne zbiorniki pomocnicze o średnicy 5 metrów każdy.

Chińczycy zbudują najpotężniejszą rakietę w historii. Będzie konkurować z BFR od SpaceX. Fot. CNSA.

Chiny pracują obecnie również nad rakietami wielokrotnego użytku Długi Marsz-8, które będą konkurencją dla rakiet od np. SpaceX. Mają one odbywać regularne loty w kosmos już za 3 lata.

Nowa, potężna rakieta Długi Marsz-9 pozwoli Państwu Środka zainicjować plany budowy nowych, dużych stacji kosmicznych na orbicie Ziemi i Księżyca oraz baz dla kolonizatorów na Srebrnym Globie, Marsie i planetoidach.

Źródło: GeekWeek.pl/ECNS / Fot. CNSA