Podróże
Las Vegas pierwszym miastem na świecie z komercyjnym systemem Loop

Elon Musk jest pewien, że sieć takich podziemnych tuneli pozwoli zlikwidować problem korków w metropoliach. Na razie chętni mogą przetestować pierwszy z nich, który ma długość ok. 2 kilometrów i leży w Los Angeles.

Niby taka długość tunelu nie pozwala sprawnie skomunikować odległe części metropolii, ale musimy pamiętać, że projekt wciąż znajduje się w fazie eksperymentów. Pomimo tego faktu, wszyscy chętni mogą przejechać się tunelem wewnątrz w pełni elektrycznego Modelu X i nie tracić czasu na stanie w korkach pomiędzy ulicami 105 Freeway i Hawthorne Municipal Airport.

System Loop sprawuje się wyśmienicie. Samochód podejmowany jest przez specjalną windę z ulicy, a następnie opuszczany do wewnątrz tunelu o średnicy 3,4 metra. Gdy już się znajdzie w tunelu, do kół dołączane są specjalne odbojniki/stabilizatory wyposażone w kółka. Samochód na razie porusza się w tunelu, pomiędzy siedzibą SpaceX a stacją O’Leary, z prędkością ok. 60 km/h (niebawem będzie to 130 km/h, a docelowo 240 km/h). Co ciekawe, wykorzystuje do tego własny napęd. Na całej długości trasy możemy liczyć na szybki dostęp do globalnej sieci za pośrednictwem wi-fi.

Teraz dowiadujemy się, że żywo zainteresowane sukcesem takiej formy podróżowania po mieście są władze Las Vegas. Chcą one wykorzystać dobrodziejstwa płynące z systemu Loop, by skomunikować ze sobą najważniejsze części Miasta Hazardu. Dwa tunele, prowadzące w obu kierunkach, mają mieć po 1600 metrów długości i połączyć ulicę kasyn oraz lotnisko z centrum konferencyjnym odwiedzanym rocznie przez ponad milion osób, a należącym do Agencji Turystyki Las Vegas. To właśnie ona jest klientem firmy The Boring Company.

Władze Las Vegas chcą w tunelach wykorzystać możliwości specjalnych pojazdów Loop, które mogą przewozić na swoich pokładach do 16 osób. Koszt budowy całej infrastruktury podróży przyszłości ma pochłonąć od 35 do 55 milionów dolarów i stać się wizytówką miasta nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. Pierwsi turyści będą mogli skorzystać z Loop już na początku 2021 roku.

Chociaż popularyzacja takiej innowacyjnej formy transportu to pieść przyszłości, to trzeba od czegoś zacząć i tutaj Elonowi Muskowi należą się wielkie brawa za determinację w realizacji swoich innowacyjnych wizji, które mają polepszyć jakość życia milionów ludzi żyjących na naszej planecie.

Firma The Boring Company ma już zamówienie na budowę systemu Loop nie od władz miasta Los Angeles, ale również Chicago. W obu przypadkach podziemne tunele połączą centrum miasta z międzynarodowymi portami lotniczymi i mają być najszybszą oraz najtańszą formą transportu dla mieszkańców. Musk pragnie, by cena przejazdu nie przekraczała 1 dolara. Trzymamy kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl/The Boring Company / Fot. The Boring Company/CarsCoops