Astronomia
Elon Musk ujawnia ciekawe informacje o rakiecie SuperHeavy i statku Starship

Szef SpaceX postanowił podzielić się z fanami firmy przyszłymi jej planami, które związane są z testami Starhoppera oraz budową pełnowymiarowej rakiety i statku kosmicznego. Podobno komercyjny Starship już powstaje.

Elon Musk powiedział, że prototyp statku, czyli Starhopper jest już praktycznie gotowy do testów. W tej chwili ma już zainstalowany jeden silnik Raptor, ale będzie miał ich aż trzy. Pierwsze testy będą przebiegały z jednym, a gdy wszystko będzie przebiegało po myśli inżynierów i zakładanych planów, to będą dokładane kolejne silniki. Prototyp ma pojawić się na niebie na początku kwietnia.

Dużym zaskoczeniem jest fakt, że gdy cała uwaga fanów przemysłu kosmicznego skupiona jest na samym Starhopperze, który wygląda jak silos, w położonym niedaleko od platformy startowej hangarze trwają już prace nad budową pełnowymiarowej wersji statku kosmicznego Starship. W miarę postępów w testach prototypu, będzie również analogicznie postępowała praca z budową prawdziwego pojazdu.

Miliarder ujawnił też, że rakieta SuperHeavy nie będzie wyposażona w osłony termiczne, bo stal jest odporna na wysokie temperatury, więc ich nie wymaga. Tymczasem w przypadku statku Starship, będzie on w nie wyposażony od nawietrznej strony, czyli w miejscu gdzie pojazd będzie nagrzewał się najbardziej podczas powrotu na Ziemię z przestrzeni kosmicznej.

Potwierdziły się też wcześniejsze informacje, że statek będzie posiadał innowacyjny system chłodzenia. Jego podstawą ma być woda lub metan, które będą uwalniane przez specjalne małe pory w sześciokątnych osłonach termicznych. Musk uważa, że to w zupełności wystarczy i zapewni pełne bezpieczeństwo ładunkom i ludziom odbywającymi podróż statkiem. Miliarder pokazał też film z pierwszych testów systemu chłodzenia.

Najważniejszą informacją dla fanów lotów kosmicznych jest jednak to, że SuperHeavy i Starship będą produkowane nie tylko w ośrodku Boca Chica w Teksasie, ale równie na przylądku Canaveral na Florydzie. Oznacza to, że starty rakiet od SpaceX będą odbywały się w dwóch miejsc. Musk nie zdradził, kiedy możemy spodziewać się pierwszego startu pełnowymiarowej wersji SuperHeavy i Starship, ale nie stanie się to szybciej, niż za 2 lata.

Źródło: GeekWeek.pl/Elon Musk/Twitter / Fot. SpaceX