Astronomia
Spektakularne zbliżenie centrum naszej galaktyki, a w nim potężna czarna dziura

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała niezwykły materiał filmowy, który powstał z połączenia rzeczywistych obrazów kosmosu i animacji. Zobaczcie wirtualny lot ku potężnej czarnej dziurze o nazwie Sagittarius A*.

Obiekt ma masę ponad 4 milionów razy większą od Słońca, a jego promień to ok. 22 miliony kilometrów. Znajduje się od dość daleko nad naszej planety, bo aż 26 tysięcy lat świetlnych. Te wszystkie liczy mogą przyprawić o zawrót głowy, ale takie fascynujące obiekty znajdują się w otchłani kosmosu i czekają na nasze odkrycia. Niestety, nic więcej nie wiemy o tej czarnej dziurze. Niedługo jednak nasza wiedza może się diametralnie odmienić, a to za sprawą Event Horizon Telescope.

Program ten niesamowicie rozszerzy naszą wiedzę na temat tego i mu podobnych obiektów, które odgrywają w kosmosie ogromną rolę. Są to też najbardziej tajemnicze obiekty, z jakimi ludzkość kiedykolwiek miała styczność. W kwietniu 2017 roku, astronomowie za pomocą konstelacji teleskopów ETH prowadzili obserwacje czarnych dziur, w tym przede wszystkim tej supermasywnej, która znajduje się najbliżej nas, czyli w centrum Drogi Mlecznej.

Naukowcy zaangażowani w projekt poinformowali, że udało się im uzyskać bardzo wysokiej jakości dane w bardzo wysokich rozdzielczościach, które niezbędne są do obserwacji cienia czarnej dziury, a w zasadzie jej horyzontu zdarzeń. Pozwolą one stwierdzić, czy rzeczywiście ona się tam znajduje, jak od jakiegoś czasu twierdzi świat naukowy. Obraz ma być spektakularny. Będzie ikoną 50-letniego wkładu w nasze badania kosmosu.

Źródło: GeekWeek.pl/Europejska Agencja Kosmiczna / Fot. ESA