Dokonaliśmy wielkiego kroku ku stworzeniu w pełni syntetycznego organizmu

Przyszłość medycyny to modyfikacje genetyczne ludzkich organizmów, które pozwolą nam zwalczyć wszystkie groźne choroby i niesamowicie zwiększyć nasze możliwości intelektualne i fizyczne. Ale naukowcy mierzą o wiele dalej.

Tym celem jest uzyskanie boskich zdolności i stworzenie od podstaw pierwszego całkowicie sztucznego człowieka. Pierwszy krok ku tej dość kuszącej i bardzo kontrowersyjnej wizji poczynili właśnie naukowcy ze szwajcarskiego ETH Zurich. Wytworzyli oni pierwszy wygenerowany w pełni komputerowo genom żywego organizmu, który otrzymał nazwę Caulobacter ethensis 2.0. Powstał ona na bazie oryginalnej bakterii Caulobacter crescentus, która jest ważnym organizmem modelowym do badania regulacji cyklu komórkowego, asymetrycznego podziału komórek i różnicowania komórkowego. Była to kontynuacja pierwszej fazy projektu.

Reklama

Kilka lat temu eksperymentalnej bakterii wszczepiono zestaw genów Mycoplasma mycoides z innej bakterii. To połączenie zostało dobrze przyjęte przez mikroorganizm. Nie tylko dalej żył on z modyfikacją, ale również potrafił się replikować. Teraz naukowcy uczynili kolejny, o wiele bardziej znaczący, krok.

W swoich eksperymentach wykorzystali bakterię Caulobacter crescentus, której DNA oczyścili z dużej części naturalnych genów. Mówimy tutaj o jednej nici DNA, zawierającej 4000 genów. Trzeba podkreślić, że z tych 4000 genów na początek pozostawiono tylko 680, a po kilku dniach 580, które okazały się niezbędne do życia. Reszta była śmieciowym DNA.

Dokonaliśmy wielkiego kroku do stworzenia w pełni syntetycznego organizmu. Fot. ETH Zurich/Jonathan Venetz.

Naukowcy planują już kolejny krok polegający na dodaniu do bakterii Caulobacter ethensis 2.0 nowego zestawu genów, które wcześniej w niej nie istniały. Najpierw nowe DNA ma być zaprojektowanie w systemie komputerowym, za pomocą sztucznej inteligencji, a następnie nowy, udoskonalony już genom, zostanie przeniesiony do bakterii Caulobacter ethensis 2.0 i utworzy jej wersję 3.0.

Biotechnolodzy z ETH Zurich w kolejnych latach będą eksperymentowali z coraz to bardziej skomplikowanymi genetycznie organizmami, aż w końcu dojdą do człowieka. Oczywiście, powstanie pierwszego w pełni syntetycznego człowieka to pieśń przyszłości, ale naukowcy na razie chcą dostarczyć światu medycyny pierwsze sztuczne mikroorganizmy, które będą żyły wewnątrz nas, a ich rolą będzie dbanie o nasze zdrowie.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Unsplashed/ETH Zurich/Jonathan Venetz

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy