Internet
Ściągasz z sieci Grę o tron i inne seriale? Sam się prosisz o wirusy

Jeżeli chcieliście zaoszczędzić i oglądaliście odcinki ulubionego serialu pobrane z niepewnego źródła, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że razem z nimi sprawiliście sobie wirusa, a przynajmniej tak pokazują badania.

Osoby nielegalnie pobierające różnego rodzaju treści najczęściej obawiają się reakcji i konsekwencji ze strony ich autorów, ale jak pokazują statystyki udostępnione właśnie przez  zajmującą się cyberbezpieczeństwem uznaną firmę Kaspersky, o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zainfekujemy swój komputer złośliwym oprogramowaniem.

Szczególnie jeśli należymy do fanów popularnego serialu Gra o tron, bo właśnie dowiedzieliśmy się, że odpowiada ona za 17% wszystkich zainfekowanych malware pobrań w 2018 roku. Po przełożeniu to na konkretne liczby, mówimy o blisko 21 tysiącach użytkowników, którzy pobrali złośliwe oprogramowanie - a co warto podkreślić, w ubiegłym roku nie było nowego sezonu serialu, co tylko pokazuje jego ogromną popularność.

Zresztą to z pewnością właśnie ona jest największą zachętą dla hakerów, którzy liczą na to, że dotrą w ten sposób do wielu osób, również gorzej orientujących się w temacie bezpieczeństwa w sieci i będących tym samym łatwym celem. Bo przecież im większe grono odbiorców, tym większa szansa na użytkowników, którzy nie chcą lub też nie mogą zapłacić za legalną dystrybucję. Brzmi logicznie, prawda?

Przynajmniej dla hakerów, bo jak twierdzi Kaspersky, nielegalne pobieranie Gry o tron przypomina spacer po polu minowym, gdyż różne odcinki tego serialu były zainfekowane aż 33 różnymi rodzajami złośliwego oprogramowania! Warto podkreślić jeszcze, że firma sprawdziła w sumie 31 najpopularniejszych seriali, których listę stworzyła na podstawie różnych publicznych rankingów, jak IMDB, Rotten Tomatoes czy TorrentFreak - oto one:

 1. Altered Carbon

 2. American Horror Story

 3. Arrow

 4. Better Call Saul

 5. Daredevil

 6. DC’s Legends of Tomorrow

 7. Doctor Who

 8. Game of Thrones

 9. Grey’s Anatomy

 10. Homeland

 11. House of Cards

 12. Killing Eve

 13. Legends of Tomorrow

 14. Modern Family

 15. Roseanna

 16. Sharp Objects

 17. Stranger Things

 18. Suits

 19. Supernatural

 20. The Big Bang Theory

 21. The Flash

 22. The Good Doctor

 23. The Good Place

 24. The Handmaid’s Tale

 25. The Haunting of Hill House

 26. The Walking Dead

 27. The X-files

 28. This Is Us

 29. Vikings

 30. Westworld

 31. Young Sheldon

Źródło: GeekWeek.pl/securelist