Astronomia
Ziemia może przetrwać śmierć Słońca. Odkryliśmy niezwykły obiekt w kosmosie

Takie nadzieje daje na to fragment planety z układu SDSS J122859.93+104032.9. Planetezymal w niezwykły sposób przetrwał śmierć swojej macierzystej gwiazdy, a teraz okrąża białego karła, który pożera fragmenty starej planety.

Astronomowie uważają, że za 5 miliardów lat Słońcu skończy się paliwo i zacznie umierać. Zanim to jednak nastąpi, powiększy swoją średnicę pochłaniając Merkurego, Wenus i Ziemię. Później najprawdopodobniej przemieni się w białego karła, który zacznie przyciągać do siebie i rozrywać pozostałe ciała niebieskie znajdujące się w Układzie Słonecznym. Okazuje się jednak, że nasza planeta może przetrwać te katastroficzne wydarzenia.

Co najciekawsze, odkryta planeta, która kiedyś miała wielkość Ziemi, przed ekspansją swojej gwiazdy, krążyła w jej bardzo bliskim sąsiedztwie, a mimo to ostała się. Białe karły to jedne z najbardziej dynamicznych obiektów we Wszechświecie. Można je porównać z kosmicznymi odkurzaczami, które zasysają materię znajdującą się wokół nich i dzięki niej rozwijają się. Dzieje się tak dlatego, że posiadają one silną grawitację, 100 000 razy silniejszą od Ziemi.

Nowe odkrycie zasługuje więc na dużą uwagę i pokazuje nam, że nasza planeta może przetrwać ekspansję i śmierć naszej gwiazdy, jeśli Słońce przemieni się w białego karła. Bogaty w żelazo i nikiel rdzeń planety w przyszłości może zostać rozerwany przez białego karła, ale tego typu obiekty, które znajdują się w dalszej odległości od swoich gwiazd, mogą pozostać.

Ziemia może przetrwać śmierć Słońca. Odkryliśmy niezwykły obiekt w kosmosie. Fot. NASA.

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick chcą wykorzystać nowe odkrycie i pozyskane dane w wyniku obserwacji układu SDSS J122859.93+104032.9, za pośrednictwem Gran Telescopio Canarias (GTC) w La Palma, do próby przewidzenia przyszłości istnienia w tej kwestii podobnych układów planetarnych, a także naszego. Astronomowie chcą też na tej podstawie szybciej i precyzyjniej odkrywać nowe obiekty w obcych układach planetarnych, które do tej pory ukrywały się przed ich wzrokiem.

Źródło: GeekWeek.pl/University of Warwick / Fot. University of Warwick/Mark Garlick