Przyroda
Chińczycy znowu szokują świat. Tym razem udoskonalili genetycznie małpy

Po eksperymentach na dzieciach, które wzbogaciły się o geny zapewniające im pełną odporność na wirus HIV oraz większą sprawność intelektualną, w porównaniu od innych dzieci, teraz nadszedł czas na uczłowieczenie małp.

Na łamach prestiżowego magazynu National Science Review pojawiły się wyniki niezwykle kontrowersyjnych badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców na rezusach. Celem pierwszych w historii tego typu badań genetycznych było sprawdzenie, czy ludzki wariant genu kluczowego w rozwoju mózgu doprowadzi do podniesienia sprawności intelektualnej u małp.

Eksperyment wzbudził wiele kontrowersji natury etycznej i moralnej w świecie medycyny, a to dlatego, że takie ulepszanie małp naszymi zdolnościami może utrudnić im życie. Naukowcy z Kunming Institute of Zoology Chińskiej Akademii Nauk tłumaczą się, że ich badania etycznej granicy nie przekraczają, gdyż rezusy, pomimo faktu, że są genetycznie do nas podobne, są innym gatunkiem istot, więc zamierzają swoje badania kontynuować.

W trakcie eksperymentów wszczepili oni małpim embrionom ludzką wersję genu MCPH1, który odpowiada za rozwój mózgu. Na świat przyszło 11 transgenicznych rezusów, 8 w pierwszym pokoleniu i 3 w drugim. Analizy skanów mózgów małych rezusów wykazały, że nie mają one większych tych narządów od swoich niezmodyfikowanych braci, ale za to wykazywały się dużo od nich lepszą pamięcią krótkotrwałą i krótszym czasem reakcji. Wszystko wskazuje na to, że ludzki gen MCPH1 zwiększył ich sprawność umysłową, czyli dokładnie to, czego spodziewali się zaobserwować naukowcy.

Chińczycy znowu szokują świat. Tym razem udoskonalili genetycznie małpy. Fot. Kunming Institute of Zoology.

Chińczycy swoimi eksperymentami nie zamierzali jednak stworzyć nowego gatunku bardziej inteligentnych małp, na myśl przywodzące te z powieści Planeta Małp, tylko chcieli z ich pomocą lepiej poznać procesy, które determinują naszą wyjątkowość pod względem intelektualnym w porównaniu z jednymi z najbardziej inteligentnych istot zamieszkujących naszą planetę.

Eksperymenty genetyczne na małpich i ludzkich embrionach będą kontynuowane. Celem jest zrozumienie funkcjonowania i roli poszczególnych genów w naszych organizmach. Gdy zdobędziemy tę cenną wiedzę, wówczas będziemy mogli skuteczniej walczyć z potwornymi wadami genetycznymi, a nawet od podstaw stworzyć nowy gatunek człowieka, który będzie wolny od wszelakich chorób i cieszył się długowiecznością.

Źródło: GeekWeek.pl/MIT Technology Review / Fot. MaxPixel/Kunming Institute of Zoology