Astronomia
Samonaprawiający się skafander kosmiczny pośród nowych projektów NASA

NASA ufunduje 18 ciekawych projektów, dzięki którym podbój kosmosu ma być znacznie łatwiejszy. Nowoczesny skafander, mikropróbnik inspirowany pająkami, a może osłony, które pozwolą bardziej zbliżyć się do Słońca?

Nie da się ukryć, że sam pomysł lotów w kosmos wymagał od swoich inicjatorów wielkiej wyobraźni, dlatego teraz NASA docenia wszystkie otwarte umysły, które nieustannie przesuwają nasze granice w eksploracji Układu Słonecznego. Tu właśnie do akcji wkracza program NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), promujący rewolucyjne rozwiązania z zakresu aeronautyki i kosmonautyki, które dziś wydają się science-fiction, ale już niebawem  mogą na dobre zagościć w technologii kosmicznej.

Warto tu podkreślić, że jest to następca NASA Institute for Advanced Concepts (NIAC), czyli podobnego programu prowadzonego przez Universities Space Research Association (USRA) i finansowanego przez NASA, który powstał w 1998 roku. W jego ramach szukano rewolucyjnych koncepcji, które mogłyby mieć znaczący wpływ na sposób przygotowywania i przeprowadzania przez NASA przyszłych misji - niestety na skutek ograniczeń finansowych NIAC przestał działać 31 sierpnia 2007 roku.

Tak czy inaczej, program w nowej formie już działa i właśnie dowiedzieliśmy się, jakie nowe koncepty tym razem zostaną wsparte przez fundusz. Faza I to 12 innowacyjnych projektów, w tym inteligentny samonaprawiający się skafander kosmiczny, mikropróbnik inspirowany pająkami (pomoże badać atmosfery), posterunki wydobywcze księżycowego lodu (odkrytego przez NASA w 2017 roku), nadmuchiwany latawiec do badań atmosfery Wenus. Jest też Faza II, czyli sześć projektów, które są nieco bliżej implementacji, w tym elastyczne zwijane teleskopy.

Każdy z projektów Fazy I może liczyć na dofinansowanie w wysokości 125 tysięcy dolarów, a jeśli po 9 miesiącach pozytywnie przejdzie ocenę prawdopodobnej wykonalności, może liczyć na awans do Fazy II i kolejne fundusze, a konkretniej 500 tysięcy dolarów w ciągu dwóch lat. Co jednak najciekawsze, latem tego roku NIAC wybierze jeden z pomysłów do Fazy III, która oznacza badania o wartości 2 milionów dolarów! Niezależnie od tego, każdy z konceptów potrzebuje przynajmniej dekady badań, zanim faktycznie trafi do wyposażenia statków kosmicznych.

Źródło: GeekWeek.pl/engadget