NASA: Na Marsie pierwszy raz w historii wykryto aktywność sejsmiczną

Sensacyjne wiadomości dochodzą do nas z Czerwonej Planety. Badająca ten fascynujący obiekt sonda InSight wykryła właśnie fale sejsmiczne pochodzące z jego wnętrza. To całkowicie zmienia nasze pojęcie o Marsie!

Do tej pory świat naukowy uważał, że na tej planecie nie występuje już aktywność sejsmiczna. Zanikła ona miliardy lat temu, a najleszym tego efektem są wygasłe wulkany. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Takie przesłanki dała nam właśnie najnowsza sonda InSight, która została zbudowana przez NASA i ESA. Warto tutaj dodać, że w jej misji dużą rolę odgrywa również Polska ze swoim Kretem drążącym.

Sonda pojawiła się na Marsie w listopadzie ubiegłego roku. W grudniu na powierzchnię został wystawiony instrument Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), czyli sejsmometr do pomiaru trzęsień ziemi i całej sejsmiki planety. Naukowcy z jego pomocą rejestrowali prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie, temperaturę i natężenie pola magnetycznego. Później na urządzenie została nałożona osłona ochronna przed wiatrem i niską temperaturą. Wówczas naukowcy mogli rozpocząć najważniejsze badania, czyli skupiające się na wnętrzu planety.

Reklama

Teraz, po kilku miesiącach wnikliwych badań i analiz zebranych danych okazuje się, że udało się zarejestrować pierwszy w historii naszych badań tej planety wstrząs sejsmiczny. Naukowcy z obsługi misji i sejsmolodzy współpracujący z agencją poinformowali, że był to: „Słaby, ale wyraźny sygnał sejsmiczny”. „Wspaniale jest mieć wreszcie znak, że na Marsie nadal występuje aktywność sejsmiczna. Od miesięcy czekaliśmy na nasze pierwsze trzęsienie marsjańskie” - powiedział Philippe Lognonne, naukowiec z paryskiego Institut de Physique du Globe.

To niewątpliwie wielkie wydarzenie w świecie eksploracji kosmosu. Na naszych oczach rodzi się właśnie nowa dyscyplina nauki: „sejsmologii marsjańskiej”. Naukowcy mają nadzieję, że dowiedzą się, co wywołało wstrząs i skąd dokładnie on pochodzi. Poszerzenie wiedzy na temat aktywności sejsmicznej Marsa pozwoli nam poznać jego historię formowania się i procesów, do jakich dochodziło tam przed miliardami lat.

Na powyższym materiale filmowym możecie usłyszeć dźwięk ilustrujący wstrząs sejsmiczny zarejestrowany 6 kwietnia, w 128 dniu pobytu sondy InSight na Marsie. Dźwięk z obu zestawów czujników został przyspieszony o współczynnik 60, bo rzeczywiste wibracje na Czerwonej Planecie nie byłyby słyszalne dla ludzkiego ucha.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy