Styl życia
Automatycznie hamujący wózek sklepowy, czyli kolejny lifestyle’owy pomysł Forda

Ambicje tego koncernu sięgają dużo dalej poza branżę motoryzacyjną i właśnie dostajemy tego kolejny dowód, a mowa o nowoczesnym wózku sklepowym, który może zrewolucjonizować robienie zakupów z dziećmi.

To nie pierwszy raz, kiedy Ford zaskakuje nas rozwiązaniami wykraczającymi poza branżę motoryzacyjną i wystarczy tylko wspomnieć o ujawnionym w Walentynki łóżku dla par, które wykorzystywało technologię samochodową (a konkretniej system wykrywający wagę, który w razie konieczności uruchamia mechanizm przesuwania śpiących osób na część łóżka z większą ilością wolnego miejsca), aby każda z osób pozostała na swojej stronie przez całą noc. Co prawda pomysł nie doczekał się komercjalizacji, ale sama idea była bardzo ciekawa, a teraz doczekaliśmy się kolejnej.

A mowa o inteligentnym wózku sklepowym, który nie pozwoli dzieciom na wjeżdżanie w półki z produktami, bo wyposażony jest w system wykrywania kolizji, uruchamiający automatyczny hamulec w momencie zagrożenia. Oczywiście można byłoby wprowadzić rozwiązanie całkowicie blokujące najmłodszym możliwość jazdy wózkiem, ale nie da się ukryć, że to chyba jedyna czynność zajmująca je podczas wizyty w sklepie i pozwalająca rodzicom spokojnie zrobić zakupy.

Wózek został wyposażony w sensory, który wykrywają znajdujące się przed nim obiekty i ludzi, podobnie jak technologia stosowana przez Forda w jego samochodach, informująca o znajdujących się blisko samochodu pojazdach, pieszych czy rowerzystach. Jak twierdzi ekspert ds. rodzicielstwa i autorka książki Co myśli moje dziecko, Tanith Carey: - Rodzice często obawiają się zakupów w supermarkecie, bo z jednej strony chcieliby zrobić zakupy, a z drugiej dzieci myślą tylko o zabawie.

Jej zdaniem nie należy jednak wystrzegać się takich zakupów, bo tak naprawdę dzieci uwielbiają naśladować rodziców i eksperymentować z poczuciem kontroli, a oddanie im prowadzenia wózka sprawia, że czują się jak za kierownicą samochodu podczas wyścigu po pięknym torze. Brzmi sensownie? W sumie to tak, ale jest jeden problem - podobnie jak w przypadku łóżka, Ford nie ma na razie w planach wprowadzania go do komercyjnego użytku, więc rodzicie będą musieli radzić sobie z tradycyjnymi, które niestety bardzo łatwo robią bałagan w sklepowych alejkach :)

Źródło: GeekWeek.pl/mirror/Fot. Ford